News55

Läkare skrev ut 1 600 sömntabletter – får kritik av Ivo

Inspektionen för vård och omsorg riktar kritik mot en läkare i primärvården efter att omfattande förskrivning av narkotikaklassade läkemedel uppmärksammats. | Foto: Gorm Kallestad/NTB/TT
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson
Uppdaterad: 20 feb. 2026Publicerad: 20 feb. 2026

En primärvårdsläkare skrev ut över 1 600 sömntabletter till en patient på ett år. Nu får läkaren kritik av Ivo – i ett ärende som liknar flera andra uppmärksammade fall.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Granskningen inleddes sedan ett apotek slagit larm om att läkaren förskrivit mer än 1 600 tabletter av det narkotikaklassade sömnmedlet zopiklon till en och samma patient under ett år, skriver Läkartidningen.

MISSA INTE: Så blir fängelsetiden för brottsdömda barn

Ivo har därefter granskat åtta patientfall och funnit brister i sju av dem. Myndigheten riktar kritik mot att läkaren skrivit ut narkotiska läkemedel avsedda för korttidsbruk under längre perioder samt ordinerat olämpliga kombinationer av preparat, ”som i värsta fall kan leda till döden”. Läkaren kritiseras även för bristande journalföring.

Narkotikaklassat sömnmedel

Zopiklon är ett narkotikaklassat sömnmedel som tillhör gruppen så kallade Z-läkemedel. Det är avsett för kortvarig behandling av svåra sömnbesvär.

Enligt behandlingsrekommendationer finns risk för toleransutveckling och beroende vid längre tids användning. I kombination med andra lugnande eller ångestdämpande läkemedel, exempelvis bensodiazepiner, kan preparatet innebära ökad risk för andningspåverkan och överdos.

I sitt yttrande har läkaren uppgett att hen tagit till sig av kritiken. Ivo bedömer därför att ärendet inte behöver anmälas till Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd.

MISSA INTE: S vill riva upp nya a-kassan – inte arbetslösa som ska “bekämpas”

ANNONS
ANNONS

Inte unikt

Fallet är inte unikt. I juli 2025 rapporterade Läkartidningen om en nätläkare som kritiserades av Ivo efter anonyma tips om generös förskrivning av narkotikaklassade läkemedel. I flera granskade fall hade bensodiazepiner och zopiklon skrivits ut trots misstänkt beroendeproblematik och utan tillräcklig dokumentation eller plan för nedtrappning.

Även Sveriges Radio har uppmärksammat liknande ärenden. I november 2025 rapporterade P1-programmet Kaliber att en läkare kunde fortsätta skriva ut höga doser narkotiska preparat under två års tid medan Ivo utredda ärendet, trots ett stort antal larm från apotek runt om i landet. Närmare 35 anmälningar ska ha inkommit innan legitimationen återkallades.

Redan tidigare har Ivo begärt åtgärder mot läkare som skrivit ut stora mängder beroendeframkallande läkemedel. Göteborgs-Posten rapporterade om en privatläkare i Värmland som enligt anmälan skrivit ut 7 000 tabletter till en patient under ett år. I det fallet begärde Ivo att ansvarsnämnden skulle besluta om tre års prövotid.

MER OM HÄLSA:

Väntetiderna i sjukvården oroar väljarna mest

Dyrt – men värt det: Därför kan sportlovsresan ge långvarig lyckoeffekt

Färre kuratorer i livets slutskede: “Avgörande kunskap går förlorad”

ANNONS
Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson

Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver.

Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson

Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver.

ANNONS
ANNONS