News55

Behandlar patienter med magiska svampar: "Mycket olämpligt"

Psykologer
Terapeuter i Stockholm erbjuder behandling med bland annat te som är gjort på psykedeliska svampar. (Foto: Canva)
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson
Uppdaterad: 11 nov. 2025Publicerad: 11 nov. 2025

I hemlighet erbjuder svenska psykologer behandling med olagliga psykedeliska droger. De kallar det banbrytande terapi – men riskerar både fängelse och förlorad legitimation.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Bakom låsta dörrar möter legitimerade psykologer sina patienter. Inte med samtalsterapi, utan med hallucinogena svampar, ayahuasca och MDMA. De menar att det är framtidens vård.

“Vi vill att det ska bli en förändring, vi vill inte vänta längre”, säger terapeuten Anders till Dagens Nyheter.

Missa inte: Oljeskräck tvingar Ica att dra tillbaka plastlösa gurkor. News55

Olaglig praktik i centrum

DN:s granskning visar att minst ett tiotal legitimerade psykologer och terapeuter i Stockholm erbjuder behandling med olagliga psykedeliska droger. Klienterna dricker svampte, tar på sig ögonbindel och lyssnar på musik medan terapeuten leder dem genom upplevelsen – ofta under flera timmar.

Terapeuten Anders har i flera år använt både psilocybin och MDMA i sin verksamhet. Han menar att drogerna öppnar patienten på ett sätt som vanlig terapi inte kan.

“Det går att nå djupare och snabbare. Klienterna är mer öppna, mer mottagliga”, säger han.

Ayahuasca
Ayahuasca är en växt, men används som ett samlingsnamn för den psykedeliska brygd som shamaner i Perus regnskog använder för att få kontakt med andra världar. (Foto: Apollo/Wikipedia)
ANNONS
ANNONS

”Patienter litar på sin terapeut”

En session kan kosta mellan 4 000 och 8 000 kronor. Enligt Anders handlar det inte om att tjäna pengar – utan om att hjälpa.

Men alla håller inte med. Kristina Taylor, ordförande i Psykologförbundet, kallar metoden oacceptabel.

“Som patient ska man kunna lita på att man får insatser med vetenskapligt stöd. Att köpa illegala substanser och använda dem i terapi är mycket olämpligt”, säger hon till DN.

Varken Socialstyrelsen eller Inspektionen för vård och omsorg (Ivo) har ännu utrett något fall. Enligt lagen kan både användning och försäljning av psykedeliska droger ge fängelse.

Forskning på frammarsch – men riskerna stora

Samtidigt ökar det vetenskapliga intresset för psykedeliska preparat. I länder som Nya Zeeland och delar av USA används psilocybin redan inom sjukvården, och även svenska forskare följer utvecklingen.

Johan Lundberg, professor vid Karolinska institutet, leder en pågående studie om psilocybin vid depression. Han varnar dock för den olagliga praktiken.

ANNONS

Läs även: Gravid fick sparken via sms – Vann 700 000 i domstol: “Upprättelse”. News55

“I våra studier används psilocybin som är framställt enligt läkemedelsstandard. Mängden och innehållet i olagliga substanser är omöjligt att kontrollera”, säger han.

Psykedelisk behandling kan i vissa fall trigga psykoser eller vara farlig för personer med hjärtproblem.

Från sjukhus till vardagsrum

En annan psykolog, Marianne, berättar att hon i många år använt ayahuasca och LSD i sin praktik i Stockholm. Hennes intresse väcktes redan på 1970-talet.

“Vanlig terapi fungerar inte alltid. Med ayahuasca reser man bakåt i sin historia och ser vad som saknas”, säger hon.

Hon köper drycken i Danmark och kör hem den till Sverige.
“Ingen misstänker mig när jag passerar gränsen med min bil”, säger hon till DN.

Läs även: Kungen varnar: “Vi står med ryggen mot avgrunden”. News55

ANNONS

Läs även: Börjar julen i november eller i december? Exeperten reder ut. News55

Läs även: Glöm högskolan: Städare tjänar 79 000 kronor i månaden. News55

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson

Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver. Mer om mig finner ni på www.joakimke.se

Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson

Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver. Mer om mig finner ni på www.joakimke.se

ANNONS
ANNONS