Sverige är klart för VM – och nu pekar uppgifter mot vem som ska stå för mästerskapets soundtrack. En av landets mest spelade artister kan få uppdraget.
Han sjunger VM-låten för Sverige i sommar


Göransson
Mest läst i kategorin
Thomas Stenström gör Sveriges VM-låt, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna.
Artisten, som gjort sig känd med låtar som ”Slå mig hårt i ansiktet” och ”Ser du månen där du är ikväll?”, kopplas nu till sommarens stora fotbollsfest.
MISSA INTE: Experten: Därför stiger guld i alla kriser utom den här
Storslagna framgångar i fotboll
Uppgifterna kommer i ett läge där intresset kring landslaget ökar snabbt. Sverige tog sig vidare till VM efter att ha besegrat Polen, och nu väntar spel i USA.
För fansen innebär det inte bara matcher – utan också en låt som ska sätta känslan inför turneringen. VM-låtar har historiskt spelat en viktig roll i att samla publik och skapa stämning kring mästerskapen.
VM-avspark för Sverige 15 juni
Sveriges första match i turneringen spelas mot Tunisien den 15 juni, med avspark klockan 04.00 svensk tid.
Exakt hur låten kommer att låta, eller när den släpps, är ännu inte känt. Men valet av Thomas Stenström skulle innebära ett tydligt fokus på en etablerad artist med bred publik.
Thomas Stenström har under flera år varit en av Sveriges mest uppmärksammade popartister, med låtar som ofta fått stort genomslag.
Läs mer om ekonomi:
Expert: Du saboterar din egen pension – “kostar dig 100 000”
Unga oroas för sin framtida pension: “Ni boomers…”
Debattörerna: LO har fel lösningar på svensk pension
Experten: Därför stiger guld i alla kriser utom den här
SJ går fria trots skräckresorna utan toalett på nattåget
Svensk pension rankas allt sämre: “Värre än Chile”

Göransson
News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Göransson
News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.









