News55

Kung Harald om skandalomsusade bonusprinsen: "Känner med de drabbade"

Kung Harald
Norges kung Harald tillsammans med "bonusprinsen" Marius Borg Høiby, på en bild från 2022.
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 25 dec. 2025Publicerad: 25 dec. 2025

Om en dryg månad inleds rättegången mot den norske “bonusprinsen” Marius Borg Høiby. Kung Harald säger till NRK att allt ligger i domstolens händer.

ANNONS

Mest läst i kategorin

“Samtidigt vill jag säga att våra tankar går till alla som drabbats. Inte bara i vår egen familj, utan också alla andra som har drabbats. Vi känner med dem och hoppas att de mår bra och kommer att må bättre efter rättegången”, säger kungen.

I “Året med kungafamiljen” bemöter kronprinsessan Mette-Marit för första gången anklagelserna om hur hon hanterat situationen med Marius Borg Høiby. Hon säger att alla föräldrar, och särskilt de som varit i samma situation, kan förstå hur mycket man anklagar sig själv.

“Och att bli så hårt kritiserad i en situation där vi har försökt göra vårt bästa och sökt professionell hjälp… Det känns lite orättvist. Att vi inte har tagit situationen på allvar. För jag tror att vi har gjort det”.

Läs mer på News55:

Hjälp! Vad ska sambon betala för sommarhuset? Ekonom reder ut

Elnätsavgifterna rusar – forskare pekar ut huvudproblemet

Buffé-juristen reder ut: Hur mycket får man egentligen äta på buffé?

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS