News55
fredag
24 april

Måns Zelmerlöw åtalas – misstänks för bidragsbrott

Måns Zelmerlöw
Måns Zelmerlöw åtalas för bidragsbrott. Foto: Johan Nilsson / TT
Staffan Ekberg
Staffan
Ekberg
Uppdaterad: 24 apr. 2026Publicerad: 24 apr. 2026

Artisten Måns Zelmerlöw står åtalad för bidragsbrott. Detta uppger tidningen Expressen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

“Han förnekar att han har haft uppsåt till att lura staten på pengar. Han bestrider även att han har varit grovt oaktsam utan det hela har sin grund i en väldigt turbulent och kaotisk vår och sommar”, säger Måns Zelmerlöws advokat Hanna Lindblom till Expressen.

Måns Zelmerlöw i Melodigestivalen 2025. Foto: Anders Wiklund/TT

Bidragsbrott

Den folkkäre artisten Måns Zelmerlöw har hamnat i nytt rättsligt blåsväder. Enligt uppgifter åtalas han nu misstänkt för bidragsbrott efter en utredning som rör statliga ersättningar.

Bakgrunden är att hans barn under en period varit bosatta utomlands, något som inte har anmälts till Försäkringskassan – trots att det finns en lagstadgad skyldighet att göra det.

“Det har fått till följd att barnbidrag och flerbarnstillägg felaktigt har betalats ut till honom”, säger kammaråklagare Nina Bengtsson i ett pressmeddelande

Läs även: SVT gör om ”Husdrömmar” – Anne Lundberg lämnar

ANNONS

Zelmerlöw nekar

ANNONS

Zelmerlöw nekar till brott och har genom sin sida gett sin version av händelserna. Han menar att det inte funnits någon avsikt att göra fel och att situationen snarare beror på missförstånd eller felaktig hantering.

“Det som jag tycker är jätteviktigt att understryka är att så fort han uppmärksammades på det här har han betalat tillbaka barnbidraget som han har fått utbetalat. Så han har absolut inte skott sig på nåt sätt”, säger Hanna Lindblom till Expressen.

Fallet väntas nu prövas i domstol, där det slutgiltigt ska avgöras om något brott har begåtts.

Läs mer på News55:

EU sätter gräns för kontanter – så mycket får du betala framöver

Allt fler svenskar är pank dagen innan löning

Giftiga växter i trädgården – de vackra favoriterna kan vara farliga

Ingrid, 74, fick sänkt pension vid årsskiftet: “Jobbat sen jag var 19”

ANNONS

Matsvinn blir livlina för fattiga äldre: ”Utan den skulle det inte gå”

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Staffan Ekberg
Staffan
Ekberg

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.

Staffan Ekberg
Staffan
Ekberg

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.

ANNONS
ANNONS