News55
måndag
25 maj

Så hyllas Estelle på nioårsdagen

News55
News55
Uppdaterad: Publicerad:

Prinsessan Estelle fyller nio år och en speciell hyllning har tagits fram lagom till födelsedagen. Det skriver Aftonbladet.

ANNONS

Lagom till sin nionde födelsedag har prinsessan Estelle fått en pelargon uppkallad efter sig. Den beskrivs i dagens Aftonbladet som “en ljust rosa zonalpelargon” med kronblad som är något mörkare i mitten. Det är en odlare i Holland som tagit fram den och arbetet har pågått i flera år.

-Man korsar olika sorter och ser om den fungerar att ta sticklingar på och även om den tål att vara ute en hel sommar, säger Anna Unné, på Hörnhems i Kristianstad som har rättigheterna till pelargonen, till Aftonbladet.

Flera odlare i Sverige ska driva upp den och under första året säljs pelargonen Estelle bara i Sverige.

-Det var verkligen roligt att hovet godkände namnet, säger Anna Unné.

Födelsedagen firar prinsessan tillsammans med familjen.

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS