Det klimat som präglade 1900-talet finns inte längre kvar. Det är det tydliga budskapet från den brittiska vädertjänsten Met Office i den senaste rapporten State of the UK Climate.


Ekberg
Enligt rapporten har klimatförändringarna förändrat vädret så mycket att Europa nu befinner sig i ett nytt klimatläge – sett både över hela året, under olika årstider och på månads- och dagsnivå.
I sydöstra England är årets varmaste dag i genomsnitt omkring 4,5 grader varmare än under 1900-talets klimatperiod. I London har antalet dagar med temperaturer över 30 grader och nätter där temperaturen inte sjunker under 18 grader mer än fyrdubblats under den senaste tioårsperioden jämfört med perioden 1961–1990.
“Dessa data visar att 1900-talets klimat nu är borta”, konstaterar Met Office.
Extremväder märks redan
Utvecklingen handlar inte bara om temperaturrekord. Storbritannien har under den senaste tiden upplevt flera värmeböljor, och både maj och juni har bjudit på nya månadsrekord för höga temperaturer.
Liz Bentley, chef för Royal Meteorological Society, menar att klimatförändringarna inte längre bara handlar om framtida prognoser eller globala genomsnitt.
“Det här är något människor faktiskt märker genom det väder vi lever i”, säger hon enligt nyhetsbyrån PA.
Ett nytt europeiskt klimat
Met Office pekar på att den ökade uppvärmningen hänger samman med människans utsläpp av växthusgaser, framför allt från användningen av fossila bränslen.
Rapporten visar också att extremväder som värmeböljor, kraftiga regn och längre torrperioder blir vanligare. Forskarnas slutsats är att samhället behöver anpassa sig till en verklighet där det som tidigare kallades extremväder blir en allt vanligare del av vardagen.
Även Sverige har under de senaste åren sett fler perioder med ovanligt höga temperaturer, kraftiga skyfall och längre perioder av torka – tecken på en klimatutveckling som märks över hela Europa.
Läs mer på News55:
Den här pensionen kan du lämna efter dig – men inte till en särbo
Många hittar kärleken på semestern – Jämtland i topp
Siw Malmkvist om sorgen efter Fredrik: “Det är tomt utan honom”

Ekberg
Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.

Ekberg
Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.




