Namnen på årets sommarvärdar har släppts. Först ut är skådespelaren Helena Bergström, som medverkar för tredje gången. Hon beskriver sitt sommarprat som “drastiskt, sorgligt och ärligt”.


Ekberg
Från midsommardagen och fram till den 16 augusti kommer 58 sommarpratare att dela sina berättelser.
Namnen, som presenterades under tisdagen, har News55 redan rapporterat om.
Helena Bergström inleder sommaren
Först ut är den folkkära skådespelerskan Helena Bergström, 62, som har haft huvudroller i bland annat Änglagård, Under solen och Sprängaren.
På midsommardagen är hon sommarvärd för tredje gången.
“Ja, vi får helt enkelt komma in i huvudet på Helena Bergström. Det blir drastiskt. Det blir lite sorgligt ibland, kanske. Rörande, hoppas jag. Men framförallt så blir det väldigt ärligt, tror jag”, säger hon i Sveriges Radio.
Helena Bergström sommarpratade även 1992 och 2011.
Martin Kragh om kriget och sjukdomen

22 juni är det Rysslandsexperten Martin Kraghs tur, som de senaste åren ofta medverkat i media som expert om kriget i Ukraina. Samtidigt har han själv drabbats av cancer.
I sitt sommarprat kommer han att berätta om utvecklingen i världen, med fokus på Östeuropa. Men också om livet, dess skörhet och sin egen sjukdomsresa.
“Det känns oerhört roligt och det har varit väldigt stimulerande att få spela in och tänka kring detta program”, berättar han för SR.
Gina Lindberg om USA och Donald Trump

Gina Lindberg, USA-korrespondent på Sveriges Radio, är sommarvärd den 28 juni. Hon berättar bland annat om hur det är att bevaka USA med Donald Trump som president.
“Där vartenda nyhetsdygn fylls av starka känslor, stora utspel och rena lögner. Och så ska jag prata om den journalistiska rustningen och hur det var när den rasade för mig.”
Läs mer om livet:
Peter Harryson om pensionärslivet: “Det är inte kul att bli äldre”
Glöm fotbolls-ölen – svenskarna väljer kaffe till avspark
Nytt intro i Allsång på Skansen – inte längre “Stockholm i mitt hjärta”

Ekberg
Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

Ekberg
Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.




