News55

"Körslaget" är tillbaka i rutan efter tolv år

körslaget
Andreas Johnson med kör segrare i Körslaget 2011. (Foto: TT)
Staffan Ekberg
Staffan Ekberg
Uppdaterad: 28 okt. 2025Publicerad: 28 okt. 2025

”Körslaget” gör comeback i TV4. Programledare är Eric Saade och sex kända svenskar – däribland Joakim Lundell, John Lundvik och Klara Hammarström – tävlar med varsin kör om att ta hem vinsten.

ANNONS

Mest läst i kategorin

”Det är jättekul att ’Körslaget’ är tillbaka och ännu finare att det är tillsammans med Cancerfonden den här gången”, säger Eric Saade i ett pressmeddelande.

”Körslaget – tillsammans mot cancer” har premiär den 13 december.

Programmet görs i samarbete med Cancerfonden och den stora finalen kombineras med insamlingskvällen ”Tillsammans mot cancer”, med syfte att samla in pengar till cancerforskning.

Läs även: Vet du varför tyskarna hyllar oss svenskar?

Tolv år långt uppehåll

Det är efter ett uppehåll på tolv år som ”Körslaget” kommer tillbaka i en ny tappning till TV4 och TV4 Play. Under fyra lördagar kommer tittarna få följa sex körer som kämpar om en plats i den stora finalen den 10 januari.

Som körledare ser vi Joakim Lundell, John Lundvik, Klara Hammarström, Eric Gadd, Linnea Henriksson och Janice Kavander. Varje vecka har olika teman och det blir allt från rock till ”Billboard bangers”.

Dessutom tar upphovskvinnan bakom ”Körslaget” tillika körledaren Caroline af Ugglas plats i jurybåset tillsammans med dirigenten Helene Stureborg och Cedwin Sandanam, gospelkörledare, för att bedöma körernas prestationer.

ANNONS

Läs mer: Sjung dig friskare! Körsång ger god hälsa och gemenskap

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Staffan Ekberg
Staffan Ekberg

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.

Staffan Ekberg
Staffan Ekberg

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.

ANNONS
ANNONS