News55

Helen Sjöholm ger sig ut på turné: "Nån måste göra det"

Musikal
Helen Sjöholm, Gunilla Backman och Sissela Kyle. Pressbild
Staffan Ekberg
Staffan Ekberg
Uppdaterad: 07 jan. 2026Publicerad: 07 jan. 2026

Helen Sjöholm ger sig ut på turné i vinter med musikalen “Nån måste göra det” i regi av Sissela Kyle!

ANNONS

Mest läst i kategorin

Två av starka musikalröster möts på scen. Helen Sjöholm och Gunilla Backman är aktuella i ”Nån måste göra det”, en musikal i regi av Sissela Kyle, med musik av bland andra ABBA, Laleh, Ebba Grön och Salem Al Fakir. Manus är skrivet av Per Naroskin.

Nypremiär blir den 8 februari 2026 på Scalateatern i Karlstad, innan föreställningen fortsätter till Helsingborg och Malmö.

Ny turné

Sverigepremiären ägde rum på Lisebergsteatern i Göteborg den 26 september 2025. Nu förlängs succén med en ny turné under vintern och våren 2026.

”Nån måste göra det” är ett drömprojekt för mig! Det är helt fantastiskt att få arbeta med musikaliska stjärnor som Helen Sjöholm och Gunilla Backman i den här nyskrivna musikalen. Jag kan inte få nog av att höra deras magiska sång när de tolkar låtar av några av Sveriges mest älskade artister. Att det roliga manuset är skrivet av min alldeles egna dramatiker Per Naroskin gör det hela ännu bättre, säger Sissela Kyle.

ANNONS

Helen Sjöholm som Cassandra

I musikalen får man följa med Helen Sjöholm som den missförstådda Cassandra och Gunilla Backman som den optimistiska Felicia.

Tillsammans får de i uppdrag att skapa ordning ur kaos i ett gammalt bibliotek. Kassandra, med sin ödesmättade personlighet, ställer frågor om framtiden.

ANNONS

Turnéplan “Nån måste göra det”

8 februari – Karlstad, Scalateatern (Kl.15.00 & Kl.19.00)

12 februari – Helsingborg, Stadsteater

13 februari – Malmö, Nöjesteatern

14 februari – Malmö, Nöjesteatern

15 februari – Malmö, Nöjesteatern

Läs mer på News55:

ANNONS

Mannerström sågar maten för äldre: ”Handlar om värdighet”

Anna Lindmarker gör comeback: “Jag mådde inte så bra”

Coop höjde matpriserna mest under 2025

Kasta inte askan: 7 smarta sätt att använda den i hemmet

Bredband 40 procent dyrare – Så sparar du 2 000 kronor per år

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Staffan Ekberg
Staffan Ekberg

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.

Staffan Ekberg
Staffan Ekberg

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.

ANNONS
ANNONS