SVT:s nya direktsända förkvällsprogram Sverige Live lanserades som en modern och bred satsning för hela landet. Men programmet har fått hård kritik både från recensenter och tittare. Nu har SVT svarat på kritiken.
Sverige Live – SVT:s nya storsatsning möter tuff kritik


Mest läst i kategorin
I början av 2026 ersatte Sverige Live det långvariga programmet Go’kväll, som under nästan tre decennier varit ett välkänt inslag i många svenska hem.
Det nya programmet sänds flera timmar varje vardag och kombinerar nyheter, samhällsfrågor, kultur, livsstil och underhållning i ett snabbt och direktsänt format. Tanken är att skapa en mer interaktiv mötesplats där tittarna kan känna sig delaktiga i samtalen, samtidigt som programmet ska spegla hela Sverige.
Flamsigt och slarvigt
Trots de höga ambitionerna har mottagandet på många håll varit svalt.
På sociala medier och i olika diskussionsforum har många tittare uttryckt missnöje med programmets ton och innehåll. En återkommande kritik är att Sverige Live upplevs som för ”flamsigt” och barnsligt, med en stil som snarare liknar kommersiella tv-program än traditionell public service.
Flera menar att tempot är för högt och att samtalen blir ytliga, vilket gör att viktiga frågor slarvas bort.

TV-kritiker gör tummen ner
“Det är överlag ett himla hoppande och springande fram och tillbaka, med krystade övergångar, smått parodiska inslag, poänglöst pladder och en övergripande känsla av ängslighet och överdriven inställsamhet”, skrev Karolina Fjellborg i Aftonbladet efter premiären av programmet.
“Jag blir generad. De härmas. Fast ingen av dessa brett leende programledare kommer ändå i närheten av Tilde de Paulas lugn och seismiska karisma”, skrev Expressens kritiker Gunilla Brodrej
Missnöje i sociala medier
På nätet har kritiken svämmat över från missnöjda tittare. I gruppen “Sverige Live” på Facebook diskuteras programmet och medlemmarna i gruppen är inte nådiga.
“Bryr sig SVT om den massiva kritik som kommit som reaktion på Live? Är programmet för publiken eller som en lekstuga för narcissister”, skriver en gruppmedlem.
“Jag har varit en ”Go Kväll-tittare” i alla år jag minns och uppskattat både programledarna och innehållet. Det var kort och koncist och man visste när man skulle tittat på vad. Nu med nya konceptet Sverige live blir man ju så yr i huvudet. Det är långt och svårt att hålla reda på innehållet”, står det i en annan kommentar.
SVT svarar på kritiken
SVT har tidigare meddelat att programmet är nytt och kommer utvecklas längs vägen. Enligt dem har programmet också fått en hel del positiv respons.
Ebba Adielsson, projektledare för Sverige Live på SVT har nu uttalat sig om kritiken en tid efter premiären.
”Vi ser ett fantastiskt stort engagemang kring Sverige Live – både från tittare som gillar programmet och från dem som är mer kritiska”, skriver hon till Nöjeslivet.
”Att ett nytt program, som dessutom ersätter ett annat och därmed förändrar tittarnas vanor, väcker reaktioner är helt naturligt, och vi är alltid glada när tittarna hör av sig. Vi utvärderar löpande innehåll, upplägg och ton, och gör justeringar vid behov, steg för steg, utifrån både tittardata och de synpunkter vi får in.”
Läs mer på News55:
Edward Blom ratar semlor – inte ätit på över 20 år
Så mycket får genomsnittssvensken i pension
Professor ifrågasätter pensionsråden: Många sparar för mycket

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.









