News55

Retro-succé: IKEA-lampan från 90-talet är en guldklimp på auktion

IKEA
IKEA-katalog1984. Foto: IKEA
Staffan Ekberg
Staffan Ekberg
Uppdaterad: 03 jan. 2026Publicerad: 03 jan. 2026

Har du sparat din gamla IKEA-golvlampa Prolog från 90-talet i förrådet? Plötsligt är den värd flera tusen kronor. Designklassikern har blivit ett hett objekt på second hand-marknaden, särskilt utomlands.

ANNONS

Mest läst i kategorin

IKEA-prylar från förflutna decennier har på kort tid blivit allt mer eftertraktade bland samlare och designentusiaster. Nu är det en specifik klassiker från 1990-talet som fått nytt liv på auktioner världen över – golvlampan Prolog, formgiven av den svenske designern Tord Björklund.

Postmodern design

Lampan lanserades 1991 och producerades fram till 1994, men har på senare tid börjat uppskattas långt utanför Sverige. Internationella inredningssajter beskriver den som både minimalistisk och elegant, med en form som kombinerar funktion och estetik på ett sätt som många moderna samlare tycker om. Detta skriver Femina.

Golvlampan kännetecknas av sin distinkt individuella form.

Lampan Prolog. Foto: Auctionet

Tidningen Homes&Gardens skriver att lampans välvda ryggrad och kontrasterande material gör den till ett iögonfallande föremål som kommer att lysa in i alla utrymmen och stilar.

Lampan, som faller inom den postmoderna designvärlden, är urban i sin stil, vilket återspeglas av den kantiga metallstången och den asymmetriska skärmen. I kombination med det mid-century-inspirerade träet är den ett exempel på IKEAs starka designhistoria.

Läs även: Dina gamla möbler kan vara värda miljontals kronor

ANNONS
ANNONS

Värd mycket pengar

Just nu ligger Prolog ute till försäljning för runt 5 100 kronor, på internationella auktionsplattformar – betydligt mer än vad den kostade i butik på 90-talet.

Även i Sverige har lampan skapat rubriker på andrahandsmarknaden – ett exemplar såldes via Norrlands auktionsverk för cirka 1 000 kronor under 2024.

Läs mer på News55:

Volvo slutar sälja klassiska kombibilar – 63-årig era går i graven

Så undviker du kvarskatt på pensionen – men du måste agera nu

Polen och Italien i topp – så missnöjda är Europas pensionärer

Pensionärer på kryssning året runt – “billigare än äldreboende”

ANNONS

Ted Åström har fyllt 80: “Inte samma lust att hänga med ut längre”

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Staffan Ekberg
Staffan Ekberg

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.

Staffan Ekberg
Staffan Ekberg

ANNONS
ANNONS