Han skrev om utvandrare som fann vägen hem – och nu har även hans huvud gjort det. Efter 26 år i okänd exil har Vilhelm Mobergs bronshuvud kommit tillbaka till Växjö.


Mest läst i kategorin
Det har gått 26 år sedan bronshuvudet föreställande författaren Vilhelm Moberg stals utanför Utvandrarnas hus i Växjö. Nu har det oväntat återvänt – i en plastpåse.
Läs också: Var vintrarna vitare och mer gnistrande förr?
Tjuvar i farten vintern 1999
Det var en februarinatt 1999 som det uppmärksammade konststöten inträffade. Mobergs bronshuvud slets av från ett granitfundament utanför Utvandrarnas hus i Växjö. När polisen anlände fanns inga spår efter gärningspersonerna.
“I nuläget har vi inga spår, tyvärr”, sa dåvarande vakthavande polisbefälet Roland Petersson till Smålandsnytt rapporterar SVT.
Och spårlöst borta skulle huvudet förbli – i hela 26 år.
Anonymt samtal
Men i augusti i år hände något oväntat. Björn Arfvidsson, chef för samlingarna på Kulturarvscentrum i Växjö, fick ett anonymt samtal.
“Det var en man som sa: ”Jag har något som du är intresserad av”, berättar Björn Arfvidsson för SVT.
Han satte sig direkt i bilen och körde till arbetet. Där, i en shoppingkasse i plast, låg det försvunna bronshuvudet – något som Smålandsposten var först med att rapportera om.
Ersattes av kopia
Varför skulpturen stals, och var den befunnit sig under alla dessa år, är fortfarande ett mysterium. Enligt Arfvidsson antyder mängden damm i statyns öra att den förvarats inomhus.
“Det är kanske därför den är i så gott skick idag”, säger han till SVT.
Det stulna bronshuvudet är sedan länge ersatt av en kopia, som var möjlig att tillverka eftersom skulptören Oliver Weerasinghe hade kvar gjutformen.
Det innebär att Växjö nu har två bronshuvuden av Vilhelm Moberg – ett original och ett nytillverkat.
Läs även: Alexandra Charles kan inte se filmen om sig själv
Läs mer:
Glöm Thailand – det är hit du ska åka på semestern i Asien. Dagens PS.
Skräckresor trendar: “Grät av rädsla – vill göra om det”. Dagens PS.

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.









