News55

Aktierna sparexperterna tror på mest 2026

aktier
Utdelningsaktier beskrivs ofta som en trygg grund i portföljen – men allt som ger utdelning är inte ett bra val. (Foto: Claudio Bresciani/TT)
Paulina Monzón
Paulina Monzón
Uppdaterad: 16 jan. 2026Publicerad: 16 jan. 2026

Utdelningsaktier beskrivs ofta som en trygg grund i portföljen – men allt som ger utdelning är inte ett bra val. Nu delar två sparexperter med sig av sina principer och vilka bolag de själva tror mest på inför 2026.

ANNONS

Mest läst i kategorin

När kalendern slår om till ett nytt år är det många som ser över sitt sparande. För den som vill bygga en långsiktig ”pengamaskin” kan aktier som delar ut en del av vinsten vara ett alternativ. Utdelningsaktier kan ge löpande inkomster och samtidigt bidra till stabilitet i portföljen, menar flera sparexperter.

Emma Hedman, verksamhetschef på Ung Privatekonomi, beskriver utdelningsaktier som en bra bas i ett långsiktigt sparande. Hon betonar vikten av att titta på bolagens historik och förmåga att leverera över tid.

“Som grundprincip är det bra att köpa bolag med hållbara vinster och stabila kassaflöden”, säger hon till Aftonbladet.

Viktigt att förstå bolaget

Enligt Emma Hedman är det viktigt att förstå varför ett bolag delar ut pengar. Utdelningen ska komma från styrka, inte vara ett sätt att blidka aktieägare till varje pris.

“Det är viktigt att bolagen delar ut pengar för att det är bland det bästa de kan göra med sina vinster. Jag tycker inte det känns bra med bolag som delar ut bara för att. Och bolag som lånar pengar för att kunna bibehålla sina utdelningar bör man se upp med.”

Emma Hedman, verksamhetschef på Ung Privatekonomi. (Foto: Ung Privatekonomi)
ANNONS

Tråkiga aktier

ANNONS

Utdelningar kan signalera stabilitet och lönsamhet, något som ofta lockar långsiktiga investerare. Samtidigt påpekar Emma Hedman att utdelningsaktier sällan är de mest spännande.

“Men utdelningsaktier kan också vara rätt tråkiga. Det är inget för de som tenderar att jaga hög risk.”

När ett bolag delar ut pengar sjunker ofta aktiekursen tillfälligt, men genom att återinvestera utdelningen kan spararen dra nytta av ränta på ränta-effekten. På sikt kan både antalet aktier och den totala utdelningen växa.

Titta på de rikaste finansfamiljerna

Även Marcus Hernhag, författare och välkänd sparprofil, är en stark förespråkare av utdelningsstrategin. Han menar att ett bra första steg är att studera hur några av Sveriges mest framgångsrika finansfamiljer investerar.

“Börja med att ta reda på vilka bolag som Sveriges rikaste finansfamiljer äger och ta gärna med deras egna maktbolag”, säger han

Han lyfter särskilt fram bolag som Investor, Latour, Lundbergföretagen samt Bure och Creades, som enligt honom har visat stark utveckling över lång tid. Utöver dessa tycker han att man kan komplettera med aktier som har högre direktavkastning.

Aktikesparande – alltid en risk

ANNONS

Marcus Hernhag nämner även storbankerna och bredbandsbolaget Bahnhof som exempel på bolag med lång utdelningshistorik.

“De är uppe i 16 år i följd utan sänkt utdelning per aktie.”

Inför 2026 ser han framför sig fortsatt stigande ordinarie utdelningar, även om vissa bolag kan påverkas av konjunkturläget.

Samtidigt påminner både experterna om att allt aktiesparande innebär risk och att historisk avkastning aldrig är en garanti för framtida resultat.

Läs mer på News55:

Stressjukskrivningar kvar på rekordnivåer – kvinnor i välfärdsyrken hårdast drabbade

Okända regeländringen leder till utvisning av etablerade invandrare

Höjda lönekravet drabbar äldrevården

ANNONS

Forskare larmar: Höga halter plast hittade i mänskliga hjärnor

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Paulina Monzón
Paulina Monzón

Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

Paulina Monzón
Paulina Monzón

Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

ANNONS
ANNONS