News55
måndag
27 juli

Bjässarnas besked - så påverkas din pension

pension
Starkar rapporter bäddar för ett starkt börsår. Foto: PhonlamaiPhoto's Images och TT
Jan Nyman
Jan
Nyman
Uppdaterad: Publicerad:

Rapportsäsongen har gett Stockholmsbörsen ett rejält lyft. Flera storbolag visar starkare orderingång än väntat och experter ser goda möjligheter till ett starkt börsår. Samtidigt pekas den geopolitiska oron i Mellanöstern ut som det största hotet mot utvecklingen.

ANNONS

En av dem som imponerats mest av rapporterna är Lars Söderfjell, aktiechef på Ålandsbanken.

“Framför allt har bolagen som rapporterar orderingång varit en positiv överraskning. Det lovar ju gott inför andra halvåret”, säger han till Svenska Dagbladet.

Han lyfter särskilt fram Atlas Copco och ABB, vars rapporter överträffade förväntningarna.

MISSA INTE: “I framtiden blir alla pensionärer fattigpensionärer”

Svenskt näringsliv står starkt

I övrigt har rapporterna varit ovanligt stabila, både när det gäller omsättning och lönsamhet. Söderfjell, som följt OMXS30-bolagens rapporter sedan 2009, konstaterar att avvikelserna mot marknadens förväntningar varit ovanligt små.

Lars Söderfjell menar att rapporterna visar att svenskt näringsliv står relativt starkt, även om utvecklingen skiljer sig mellan olika branscher.

“Det mår ganska bra skulle jag vilja säga. Särskilt vad gäller industribolagen, medan det är lite mer spretigt för konsumentbolagen”, säger han.

ANNONS
Positiva besked för pensionsfonderna. Foto: Atlasstudio

Även Maria Landeborn, senior strateg på Danske Bank, ser flera positiva signaler. Hon pekar framför allt på storbankernas rapporter, som enligt henne ger en fingervisning om konjunkturen.

“Det var en tydlig trend i SEB och Nordea att man ser mer ökad aktivitet på företagsmarknaden, och det är ju ett tecken på att konjunkturen håller på att vända uppåt”, säger hon till Svenska Dagbladet.

ANNONS

Så kan börsen påverka din pension

Hon lyfter också fram industribolagens starka orderböcker som ett tecken på en förbättrad ekonomisk utveckling.

Båda bedömer att Stockholmsbörsen har goda förutsättningar att avsluta året starkt.

“Vi tycker inte att värderingarna är speciellt ansträngda på Stockholmsbörsen. Rapporterna pekar mot att det kan bli en väldigt bra avslutning på det här”, säger Lars Söderfjell.

Samtidigt finns osäkerhetsfaktorer som kan förändra läget snabbt. Enligt Lars Söderfjell är utvecklingen i Mellanöstern den största jokern, inte minst det som sker kring Hormuzsundet. Han pekar också på att de amerikanska mellanårsvalen kan skapa ökad oro på marknaden. En bedömning som Maria Landeborn delar.

ANNONS

Läs mer på News55:

Hyrorna rusar ifrån bostadstillägget – många ligger över taket

Bullbedragarna lurar sig in hos äldre igen – Polisen varnar

800 miljonärer lämnade Frankrike – med 4 miljarder euro i bagaget

Knepet som får banken att sänka din bolåneränta

40 procent i skillnad – premiepensionens vinnare och förlorare

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

ANNONS
ANNONS