Årets deklaration kommer granskas noggrannare av Skatteverket för att förhindra fusk från skattebetalare. Särskilt gäller det de som deklarerar via ombud.
Deklaration 2026: Skatteverkets nya åtgärd ska stoppa fusket


Mest läst i kategorin
Inför deklarationen 2026 skärper Skatteverket kontrollen av så kallade deklarationsombud. Bakgrunden är att myndigheten har upptäckt fall där ombud missbrukat sin roll, ibland i brottsligt syfte, och använt tillgången till andras deklarationer för felaktiga eller otillåtna ändringar.
MISSA INTE: Bankanställd stal från 137 dödsbon – riskerar fängelse
Deklaration via ombud
Deklarationsombud används av både privatpersoner och företag för att lämna in deklarationer och hantera skatteärenden. Enligt Skatteverket fungerar systemet i de allra flesta fall väl, men myndigheten ser nu ett behov av hårdare granskning.
”De allra flesta deklarationsombud gör ett viktigt och seriöst arbete. Men när vi ser aktörer som utnyttjar rollen för brottsliga syften måste vi agera. Därför skärper vi kontrollen i hela kedjan”, säger Carina Nicander-Olsson, sektionschef på Skatteverket, i ett pressmeddelande.
Skärpta kontroller från Skatteverket
Den skärpta kontrollen innebär att fler ansökningar om att bli deklarationsombud avslås och att fler redan godkända ombud får sina tillstånd återkallade. För att bli godkänd ställs bland annat krav på att personen bedöms som lämplig, inte är försatt i konkurs eller har näringsförbud.
Skatteverket tittar också på kunskap, erfarenhet, tidigare ekonomisk brottslighet och hur skatter och avgifter har redovisats.
Deklaration för 6000 återkallades
”När två parter berörs är vi skyldiga att kommunicera underlaget och motivera våra beslut till båda. Det är en grundläggande del av rättssäkerheten”, säger Carina Nicander-Olsson.
Under 2025 bedömer Skatteverket att omkring 60 deklarationsombud fick sina godkännanden återkallade. Dessa ombud företrädde sammanlagt cirka 6 000 privatpersoner och företag, enligt myndigheten.
Läs mer om ekonomi:
Så lär du ut om pengar till dina barn och barnbarn 2026
Pensionsjätten AP7 fokuserar på klimatet: Investerar i kol och olja
Bankanställd stal från 137 dödsbon – riskerar fängelse
Svenskar missförstår arvsordningen – Då går arvet till staten

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.








