News55
tisdag
9 juni

Han bedriver rådgivning åt småsparare – saknar tillstånd?

småsparare
Småsparare som får finansiell rådgivning är säkert tacksamma för goda råd. Men är det tillåtet enligt nya lagen? Foto: Getty Images
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson
Uppdaterad: Publicerad:

Nu granskas Småspararguidens grundare Patrick Siegbahn. Orsaken är hans privata rådgivningsverksamhet, där myndigheterna vill avgöra om han bedriver tillståndspliktig finansiell rådgivning för småsparare utan det tillstånd som krävs. En ny lag sätter press på hans verksamhet, och nu kopplas Finansinspektionen in. “Idiotiskt”, säger Siegbahn.

ANNONS

Patrick Siegbahn är känd som grundare av sparsajten Småspararguiden, som bland annat uppmärksammat missförhållanden inom pensionsbranschen. Nu riktas istället myndigheternas blickar mot hans egen verksamhet.

MISSA INTE: Nu kostar det 15 kronor att ta ut en hundralapp i kontanter – i många automater

2 400 kronor för småsparare – i timmen

Enligt Dagens Industri säljer Patrick Siegbahn finansiell rådgivning till företag och privatpersoner för 2 400 kronor i timmen. Finansinspektionen har inlett en granskning för att bedöma om verksamheten kräver tillstånd.

”I det aktuella ärendet har Finansinspektionen skickat ett antal frågor till ett bolag om den verksamhet det bedriver”, uppger David Peterson, kommunikatör på Finansinspektionen, till Dagens Industri.

ANNONS

Beskriver verksamheten som en gråzon

Patrick Siegbahn säger till Dagens Industri att han själv anser att han befinner sig i en juridisk gråzon.

”Kärnan är att man inte får ge individuella råd om namngivna finansiella instrument. Jag ger därför individuella råd som inte handlar om finansiella instrument”, säger han.

ANNONS

Trots osäkerheten kring regelverket har han valt att fortsätta verksamheten.

”Framförallt för att konsumenter behöver och efterfrågar oberoende rådgivning.”

Ny lag har skärpt reglerna

Sedan den 1 mars i år är det brottsligt att bedriva tillståndspliktig verksamhet utan tillstånd eller registrering hos Finansinspektionen.

Patrick Siegbahn anser att den nya lagstiftningen riskerar att få konsekvenser även för rådgivare som försöker ge oberoende råd till sparare.

Hur Finansinspektionen slutligen bedömer verksamheten återstår att se. Det pågående ärendet handlar om att avgöra om rådgivningen omfattas av tillståndsplikten eller inte.

”Med den svepande kriminaliseringen som införts kanske jag riskerar fängelse för att rekommendera globala indexfonder eller hänvisa folk till att spara premiepensionen i AP7 Såfa. Det är idiotiskt och något som Finansinspektionen också tog upp i sitt remissyttrande”, säger Patrick Siegbahn till Dagens Industri.

Läs mer om ekonomi:

ANNONS

Nu kostar det 15 kronor att ta ut en hundralapp i kontanter – i många automater

Dyra jordgubbar väcker ilska hos äldre: ”Jävla dyrt”

35,7 miljarder betalas ut: Då kommer pengarna på kontot

3 politiker testade att leva på pensionärsbudget –så gick det

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS