News55
torsdag
19 mars

Kronan rasar när investerare flyr till dollarn – sämst i Norden

kronan
Den svenska kronan är oatraktiv jämfört med andra globala valutor i nuläget. (Foto: Yevhen, Pexels och Getty Images)
Frank Kummel
Frank
Kummel
Uppdaterad: 19 mars 2026Publicerad: 19 mars 2026

Kriget i Iran och stigande oljepriser får investerare att söka sig till säkrare valutor – och kronan lider.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Konflikten i Mellanöstern har skakat om valutamarknaden rejält. 

Bland större valutor är det bara några tillväxtmarknadsvalutor som tappat mer än kronan – sydafrikansk rand minus 5,4 procent, sydkoreansk won minus 4,2 procent och thailändsk baht och mexikansk peso minus 3,9 procent.

MISSA INTE: Nu kan du bilda D-vitamin igen – så länge borde du vara ute

Svenska kronan sämst bland grannarna

I Norden sticker Sverige ut negativt. Norsk krona har bara tappat 1,6 procent mot dollarn, euron och danska kronan minus 2,5 procent vardera.

Norge gynnas av att vara en stor exportör av olja och gas. Högre energipriser förbättrar handelsbalansen och stärker valutan. Danmark har i sin tur knutit sin krona till euron, vilket begränsar svängningarna.

Anders Eklöf, valutaexpert på Swedbank, pekar på att investerare i orostider söker sig till större och mer likvida valutor.

“I dessa orostider söker investerare sig till större valutor”, säger han till Placera.

ANNONS

Dollarn är världens största reservvaluta, euron den näst mest ägda. Det ger dem en fördel när oron ökar.

MISSA INTE: Ortoped: Regionen kan korta köerna – hör inte av sig: “Bara mejla”

ANNONS

Färre räntesänkningar i sikte

En annan förklaring är förändrade ränteförväntningar. Marknaden räknar nu med färre räntesänkningar i USA och eurozonen på grund av högre energipriser och inflation.

“Förväntningar på att kunna sänka räntan under året har man tagit bort nu med den högre förväntade inflationen”, säger Anders Eklöf.

Det gynnar dollarn och euron mer än kronan.

Den svenska kronan är också en volatil valuta som rör sig mer än andra. När internationella börser faller minskar riskviljan och kapital flyttas från mindre marknader. 

Kronan hade ett starkt år bakom sig – bland annat efter att investerare lämnade amerikanska tillgångar under Grönlandskrisen. Men läget kan ändras snabbt.

ANNONS

“Det svänger åt båda hållen”, konstaterar Anders Eklöf.

Läs mer om ekonomi:

“Ren och skär korruption” bakom journalsystemet i vården

Konkurrensverket granskar elnätsbolagen – “bristande konkurrens”

KD vill trappa bort reavinstskatten – “Ett hem är inte en aktie”

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel
Frank
Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

ANNONS
ANNONS