Svenskarna planerar att lägga mer pengar på julklappar i år, enligt en ny undersökning från Länsförsäkringar. Detta trots att många egentligen inte har råd.
Svenskarna lägger mer på julen fast plånboken ekar tom


Mest läst i kategorin
I snitt väntas hushållen spendera 3 348 kronor – en tydlig ökning från fjolårets nivå på omkring 3 000 kronor. Men bakom siffrorna döljer sig en växande ekonomisk press för många familjer.
“Julen är en härlig tid men den är också ekonomiskt utmanande för många. Sätt ett tak för julklappsinköpen för att minska risken att nästa år börjar med ekonomisk stress”, säger Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar i ett pressmeddelande.
MISSA INTE: Stadsmissionen: Rekordmånga söker stöd inför julen. News55
Tydliga skillnader
Undersökningen, som genomförts av Infostat, visar stora skillnader mellan olika inkomstgrupper.
Höginkomsttagare beräknas lägga drygt 5 100 kronor på julklappar, medan låginkomsttagare stannar vid knappt 2 000 kronor. Även familjesituationen påverkar konsumtionen kraftigt: hushåll med hemmaboende barn lägger i snitt 4 541 kronor, jämfört med 2 775 kronor bland dem utan barn hemma.

“Ökningen beror på att allt har blivit dyrare de senaste åren och det gäller även julklappar. Samtidigt är de ekonomiska klyftorna tydliga när det lackar mot jul”, säger Stefan Westerberg enligt pressmeddelandet.
MISSA INTE: Så hittar du dina dolda pensioner – kan handla om miljoner. News55
Spenderar för mycket
Samtidigt uppger 22 procent av de svarande att de spenderar mer pengar än de egentligen har råd med under julen. Var tredje säger att de lägger mer än de egentligen vill. Enligt Westerberg är barnfamiljer särskilt utsatta, då förväntningarna på julfirandet ofta är höga.
“Det är lätt att vilja köpa den där leksaken till sitt barn även om den egentligen är för dyr. Försök prata igenom situationen med familjen om du har små marginaler”, säger han.
Några råd
Länsförsäkringar lyfter flera råd för att undvika ekonomisk stress: sätt en budget, planera inköp i god tid, prata öppet om förväntningar och undvik kreditköp. Undersökningen omfattar 1 510 deltagare mellan 18 och 84 år och genomfördes i november.
LÄS ÄVEN:
Bilen som svenskarna överger – är det slutet för den älskade favoriten? News55
Nu växer rädslan – fler kan tvångspensioneras i 50-årsåldern. News55
Nu vänder ekonomin – tillhör du gruppen som får mest 2026? News55

Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver. Mer om mig finner ni på www.joakimke.se

Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver. Mer om mig finner ni på www.joakimke.se







