Fjärde AP-fonden har fått betydligt mer pengar att förvalta efter en stor omorganisation av pensionssystemet. Vid början av 2026 uppgick de pensioner som ingår i fonden till drygt 834 miljarder kronor.
Pensions-fonden växer kraftigt – uppe i 834 miljarder i pensioner


Mest läst i kategorin
”2025 var ett väldigt speciellt år för alla AP-fonder, ett skäl är konsolideringen, något som har präglat vårt liv under flera år”, säger Fjärde AP-fondens vd Niklas Ekvall till Dagens Industri.
MISSA INTE: Allt dyrare medicin – fler avstår behandling: “Ekonomiska skäl”
Pensioner flyttas runt
Förklaringen är att staten lagt ned verksamheterna i Första och Sjätte AP-fonderna. Pengarna därifrån har i stället flyttats över till de andra fonderna som ingår i pensionssystemet.
För Fjärde AP-fonden innebär det att omkring 256 miljarder kronor tillkommit att ta hand om. Sammanlagt har fonden nu drygt 834 miljarder kronor i sparande kopplat till det svenska pensionssystemet.
Mycket arbete bakom kulisserna
Att ta över pengarna har krävt mycket arbete.
”Förändringen har vi hanterat i ett särskilt konsolideringsprojekt och här har personalen gjort ett fantastiskt jobb”, säger Niklas Ekvall.
Samtidigt har fonden anställt fler personer. Under 2025 förstärktes organisationen med ett tiotal nya medarbetare, bland annat flera som tidigare arbetat på Första AP-fonden.
”Vi har rekryterat brett och har också haft lyckan att rekrytera cirka åtta personer från AP1. De har konkurrerat öppet om våra lediga tjänster och har kommit med mycket kompetens och energi”, säger Niklas Ekvall.
Läs mer om ekonomi:
Allt dyrare medicin – fler avstår behandling: “Ekonomiska skäl”
Pensions-fadäs: Aktierna värdelösa efter ras – “som två Northvolt”
Så vill LO höja kvinnors pension – på riktigt
Välj rätt sparkonto – fem med högre ränta än SBAB

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.






