Prisbasbeloppet för 2027 höjs till 59 600 kronor, men effekten i plånboken blir blygsam för de flesta svenskar.
Prisbasbeloppet stiger sakta – höjs med 400 kronor


Kummel
Under höginflationsåren steg prisbasbeloppet med tusenlappar åt gången. Nu är det 400 kronor, samma blygsamma höjning som förra året. Priserna har lugnat sig och det märks. I praktiken kommer de flesta knappt att se någon skillnad alls, skriver Länsförsäkringar.
“För de flesta hushåll blir det inga stora plånbokseffekter. Den tydligaste effekten får personer med inkomster över brytpunkten för statlig skatt”, säger Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar.
Brytpunkten höjs med 1 450 kronor till 56 483 kronor i månaden för dem under 66 år. Tjänar du mer än så kan det landa på ungefär 323 kronor extra efter skatt varje månad.
Har du däremot en mer vanlig lön kring 40 000 kronor handlar det om 23 kronor – knappt märkbart på kontoutdraget.
MISSA INTE: Riksbanken, Säpo och IVA varnar: AI-hot mot banksystemet
Garantipensionen höjs med 81 kronor
Maximal garantipension för ensamstående höjs från 11 988 till 12 069 kronor i månaden, en ökning med 81 kronor. För gifta blir höjningen 74 kronor.
Swedbanks ekonom Madelén Falkenhäll sätter siffran i perspektiv, skriver Dagens PS.
“För en pensionär med enbart garantipension ökar inkomsten med en knapp hundralapp. De här bidragen sätts långt i förväg och mycket kan hända i ekonomin innan de justeras nästa gång. Det gör de här hushållen extra sårbara om hyror och priser över lag ökar igen”, säger hon.
MISSA INTE: Liberalerna utan plan B – “Vi har alltid klarat oss”
SGI-taket och sjukpenningen höjs marginellt
Även den sjukpenninggrundande inkomsten räknas upp. SGI-taket höjs till 596 000 kronor och maximal sjukpenning ökar med 8 kronor per dag till 1 267 kronor.
Samma belopp gäller föräldrapenningen, skriver Privata Affärer.
“För de flesta löntagare handlar det om några tior mer i månaden. Den tydligaste effekten syns för personer med löner över brytpunkten för statlig skatt”, säger Stefan Westerberg.
Läs mer om ekonomi:
Fler vill ha hållbar pension – även om det kostar
Premiepensionen slår rekord – kapitalet passerar 3 300 miljarder
Sommarens flygbränsle säkrat – men vinterns är i luften

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.




