News55
tisdag
24 mars

1,8 miljoner pensions-sparare påverkas av Alectas miljardförlust

alecta
Sveriges största förvaltare av tjänstepension för tjänstemän, Alecta, får kritik för sina investeringar i Heimstaden. Miljardtappet drabbar ytterst pensionärerna. Foto: Tim Aro/SvD via TT
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson
Uppdaterad: 24 mars 2026Publicerad: 24 mars 2026

Tjänstepensionsjätten Alecta ligger back på sin investering i fastighetsbolaget Heimstaden Bostad. Det handlar om pengar som ytterst tillhör pensionssparare och pensionärer.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Siffror över hur Alectas Heimstaden-investering har utvecklats år för år från starten 2013 visar att Alecta ligger back 6,7 miljarder kronor, rapporterar Pensioner & Förmåner.

Alecta har totalt investerat 48,9 miljarder kronor i Heimstaden sedan 2013. Vid utgången av 2025 var värdet på innehavet 42,2 miljarder kronor.

MISSA INTE: Äldre sparare förlorar på “soffliggarfonden” AP7

Pensionärerna tappar 6,7 miljarder

Det betyder att investeringen i dag är värd 6,7 miljarder kronor mindre än vad som har satts in – pengar som ytterst tillhör pensionsspararna.

Investeringen har byggts upp under många år och värdet har förändrats över tid. Uppgifterna visar hur kapitalet utvecklats år för år, från de första mindre insatserna till de stora tillskotten under senare år.

ANNONS

Finansinspektionens hårda kritik mot Alecta

Affären har fått kritik av bland annat Finansinspektionen, som utfärdat en varning och beslutat om en sanktionsavgift på 50 miljoner kronor kopplat till Alectas investering i Heimstaden Bostad.

ANNONS

Finansinspektionen övervägde att dra in tillståndet för Alecta, något som hade drabbat 1,8 miljoner svenska pensionssparare. Det rapporterade Svenska Dagbladet nyligen.

Långsiktigt sparande

Skillnaden visar hur utfallet kan variera mellan olika pensionsförvaltare – trots att pengarna i grunden kommer från sparare med samma mål: en trygg pension.

För den som har tjänstepension via Alecta handlar det om långsiktigt sparande där värdet kan svänga över tid. Men när det gäller förvaltarens ägande i Heimstaden är det tydligt att värdet i dag ligger flera miljarder under det som en gång satsades.

Alecta svarar på kritiken

“Vi har tagit del av Finansinspektionens beslut och tar givetvis kritiken på största allvar. Alecta delar Finansinspektionens slutsatser att det funnits brister i riskkontroll och riskhantering vid investeringarna i Heimstaden Bostad. Vi anser att aktieägaravtalet i Heimstaden Bostad som helhet är obalanserat. Under 2023 inledde vi ett omfattande förbättringsprogram med fokus på styrning, riskhantering och kompetens inom vår kapitalförvaltning. Förbättringsprogrammet är idag genomfört, vilket har gjort Alecta starkare och tryggare för våra kunder”, säger Alectas vd Peder Hasslev som svar på Finansinspektionens beslut, i ett pressmeddelande.

Alectas avkastning spöade konkurrenterna

Även om Alecta får hård kritik för den enskilda investeringen, har det varit en bra förvaltare för de 1,8 miljoner pensionssparare som har sina pengar hos pensionsjätten. I jämförelse med andra förvaltare 2025 blev Alecta tydlig vinnare, enligt en rapport som News55 skrivit om tidigare.

ANNONS

Läs mer om ekonomi:

Äldre sparare förlorar på “soffliggarfonden” AP7

Snart släpps hundratusentals villor – när 40-talisterna dör

Brandmän fick ingen pension av kommunen – på sex år: “Sjukt”

Parkeringsmomsen skjuts upp – utredning ska rädda hushållen


Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS