News55
tisdag
13 oktober

Sparare ruineras – 93 procent försvann: "Fem lager av avgifter"

avgift
Svenska sparare riskerar att betala stora summor i onödiga avgifter, varnar Småspararguiden. Foto: Route66 Images
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson
Uppdaterad: Publicerad:

Fem lager av avgifter, gömda inuti varandra som ryska dockor. Så beskriver Småspararguiden ett sparupplägg där nästan hela kundens avkastning försvann. Finansbolaget Alpcot utlovar billig förvaltning, men granskningen visar hur kostnaderna staplas på varandra.

ANNONS

En kund fick under senhösten 2025 rådet av försäkringsförmedlaren Rosén & Partner att placera sina pengar i Alpcots kapitalförvaltning.

Drygt sju månader senare hade investeringarna gett en avkastning på drygt 7 procent. Men efter avgifter och skatt återstod bara omkring 0,5 procent, enligt Småspararguidens granskning.

Det motsvarar att ungefär 93 procent av bruttoavkastningen försvann. Enbart avgifterna uppgick till omkring 5,5 procent av kapitalet under perioden.

avgift
Patrick Siegbahn är ansvarig utgivare för Småspararguiden. Foto: Press

Fem lager av avgifter

Bakom den höga kostnaden finns en konstruktion där flera aktörer tar betalt för att hantera samma pengar.

Först ligger kapitalet i en kapitalförsäkring hos Futur Pension, som kostar 1,5 procent om året. Av den avgiften går enligt Småspararguiden hela 1,25 procentenheter till förmedlaren Rosén & Partner.

Därutöver tar Alpcot 0,5 procent årligen för själva kapitalförvaltningen, upp till 0,20 procent i fondförmedlingsavgift och ytterligare avgifter för fonderna som pengarna placeras i.

ANNONS

Till sist kommer en prestationsbaserad avgift på 20 procent av avkastningen över en gräns på 3 procent. Den går enligt granskningen till största delen vidare till Rosén & Partner och dess rådgivare.

ANNONS

Får betalt även när vinsten försvinner

Prestationsavgiften beräknas kvartalsvis, vilket innebär att kunden kan behöva betala efter ett bra kvartal även om investeringarna senare utvecklas betydligt sämre.

Alpcot tillämpar dock en så kallad high water mark, vilket innebär att tidigare förluster måste återhämtas innan en ny prestationsavgift kan tas ut.

Småspararguiden ifrågasätter också varför gränsen för prestationsavgiften ligger på bara 3 procent när börsen historiskt har gett omkring 7 procent om året i genomsnitt.

Dessutom gäller samma gräns oavsett hur hög risk kunden tar. Enligt granskningen skapar det ekonomiska incitament att placera kundens pengar med högre risk.

Rådgivaren får betalt två gånger

En annan central del av granskningen handlar om vem som faktiskt tjänar på upplägget.

ANNONS

Rosén & Partner får enligt Småspararguiden både en stor del av kapitalförsäkringens årliga avgift och huvuddelen av den prestationsbaserade ersättningen.

Detta trots att det är Alpcot som ansvarar för själva förvaltningen och ska skapa avkastningen åt kunden.

Småspararguiden pekar därför på risken för intressekonflikter när en rådgivare får ekonomisk ersättning kopplad till de placeringar som rekommenderas.

Finansbolagen vill inte svara

Alpcot beskriver enligt Småspararguiden sitt mål som att “erbjuda högkvalitativ kapitalförvaltning till låga priser utan att kompromissa med kvaliteten”.

Men när Småspararguiden ställer frågor om avgifterna och ersättningarna vill bolagen inte kommentera upplägget närmare.

“Kommersiella villkor och avtalsinnehåll med samarbetspartners är inget som vi kan kommentera publikt”, skriver Alpcots vd Dusko Savic till Småspararguiden.

Rosén & Partners medgrundare och ordförande Thomas Rosén ger ett liknande besked.

ANNONS

“Vi avser inte att kommentera enskilda frågor, men Rosén & Partner värnar om att verksamheten alltid bedrivs enligt gällande regelverk och har interna riktlinjer och rutiner för att säkerställa det”, skriver han till Småspararguiden.

Läs mer om ekonomi:

1 980 kronor mer i tjänstepension livet ut – för samma pengar

ITP får hård kritik: Kan kosta dig miljoner i utebliven pension

Skatteverket ville skapa egna lagar – Kronofogden sätter stopp

Här höjs skatten direkt efter valet – med 1 260 kronor

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS