News55

Staten håvar in 313 miljarder – när dold skatt höjs efter nyår

skatt
En dold skatt höjs i hemlighet efter nyår. Foto. Skatteverket, Getty Images
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson
Uppdaterad: 12 dec. 2025Publicerad: 13 dec. 2025

Den allmänna löneavgiften höjs ännu en gång och väntas nästa år ge staten 313 miljarder kronor i intäkter i dold skatt.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Den allmänna löneavgiften är en del av arbetsgivaravgiften, men till skillnad från andra delavgifter saknar den koppling till socialförsäkringar som pension, sjukförsäkring eller arbetsskadeförsäkring. När avgiften nu höjs från 11,6 till 12,6 procent kommer den att utgöra nära 40 procent av den totala arbetsgivaravgiften, enligt Svenskt Näringsliv.

Det har News55 skrivit om tidigare.

Dold skatt ger miljarder

Förra året fick staten in omkring 270 miljarder kronor via avgiften. Nästa år beräknas intäkterna öka med drygt 40 miljarder kronor, vilket innebär att den allmänna löneavgiften ger staten mer pengar än den avgift som finansierar ålderspensionerna.

Skatteexperten Fredrik Carlgren beskriver i ett pressmeddelande från Svenskt Näringsliv att avgiften som en skatt snarare än en försäkringsavgift. ”Det blir en renodlad dold skatt på arbete”, säger han till Svenskt Näringsliv.

ANNONS

30 år senare

När den allmänna löneavgiften infördes 1995 låg den på 1,5 procent. Den var då tänkt att fungera som ett justeringsverktyg för att hålla arbetsgivaravgiften stabil när kostnaderna för socialförsäkringarna varierade.

Enligt Carlgren har konstruktionen med tiden förändrats och används nu i praktiken för att säkra statens skatteintäkter.

ANNONS

Svenskt Näringsliv pekar också på att Sverige har höga arbetsgivaravgifter i internationell jämförelse och att andra länder ofta använder tak för avgifter, för att tydligare koppla dem till faktiska förmåner.

Läs mer om ekonomi:

Stor ändring: Efter nyår blir riktåldern avgörande för din pension

Så trygga känner sig äldre om sin privatekonomi

Risk för krig: “Vi är Putins nästa mål”

Expert: “Nu får många svenskar svårare att gå i pension vid 65”

Minskade måtten för handbagage: Din 58 cm väska blir värdelös

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS