News55

Svenska kronan rekordstärks: Superdåligt för din pension

pension
Svensk pension får en rejäl smäll av att den amerikanska dollarn rasar mot svenska kronan. Foto: Getty Images,
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson
Uppdaterad: 23 feb. 2026Publicerad: 23 feb. 2026

Svensk pension investeras på börsen av de statliga Allmänna Pensionsfonderna. Eftersom de är investerade huvudsakligen i USA innebär att svenska pensionärer förlorar miljarder nu när dollarn blir svagare och kronan stärks.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Nästan sex miljoner svenskar kan ha känt en viss besvikelse när årets orange kuvert landade, eftersom att innehållet inte riktigt levde upp till förväntningarna för dem med exempelvis AP7 Såfa, rapporterar Placera.

AP7 är den allmänna pensionsfond som var populärast i fjol, över sex miljoner svenska pensionärer och pensionssparare har den.

MISSA INTE: Är det för sent att privatspara till din pension?

Börsen upp 22 procent, pensionen upp 4,2 procent

Spararna i AP7 Såfa fick plus 4,2 procent under 2025. Det i ett år då Stockholmsbörsen inklusive utdelningar steg 13 procent, amerikanska index rusade och MSCI World klättrade 22 procent.

När amerikanska dollarn rasar i värde så blir svenska sparare som hade investerat i AP7 av med både börsuppgången på hemmaplan, och fick samtidigt se sin avkastning grusas av fallande dollarkurs.

ANNONS

“En bitter tröst” att kronan dödar pensionen

”Sanningen är att den svenska kronan blev pensionssystemets värsta fiende 2025”, skriver Karolina Palutko Macéus i en krönika på Placera.

ANNONS

2025 blev en påminnelse om valutans betydelse. När globala börser stiger kraftigt i lokal valuta kan effekten ätas upp om kronan samtidigt stärks.

”För 2025 var det inte börsen som svek. Det var kronan. En bitter tröst”, skriver Karolina Palutko Macéus.

De förvaltar din pension i USA

Det är inte bara Sjunde AP-fonden som investerat i USA. AP1 har investerat mer och mer i amerikanska bolag, och minskat sina investeringar i Sverige och Europa enligt FinansWatch.

Det kostar svenska pensionärer miljarder i förlängningen på grund av valutaeffekten, även om det inneburit stark avkastning under åren då svenska kronan fallit och Wall Street gått starkt fram.

Läs mer om ekonomi:

Dålig koll: Var femte svensk förstår inte sin deklaration

Är det för sent att privatspara till din pension?

ANNONS

Skatteverket “hittar inte” 48 miljarder

Svindyra äldreboenden: Bara 3 000 kronor kvar efter hyran

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS