News55
lördag
22 augusti

Svenskarna har fått betydligt mer pengar – rekordnivå för hushållen

pengar
De svenska hushållen har fått större köpkraft sedan förra valet. Foto: Henrik Montgomery/TT
Jan Nyman
Jan
Nyman
Uppdaterad: Publicerad:

Inflation, räntechock och skenande matpriser har pressat svenskarnas ekonomi. Men inför valet ser situationen helt annorlunda ut. Hushållens köpkraft har stärkts rejält – och ett viktigt mått ligger nu på den högsta nivån som uppmätts.

ANNONS

Svenskarnas ekonomiska situation har förbättrats sedan förra riksdagsvalet.

Lönerna har stigit samtidigt som inflationen och räntorna har fallit tillbaka. Dessutom har skattesänkningar gett ytterligare skjuts åt hushållens ekonomi, skriver TT.

MISSA INTE: Hon vill se höjd pension med 2 000 kronor – i månaden

Hur mycket pengar som är kvar efter skatt och inflation

Det syns bland annat i den reala disponibla inkomsten – hur mycket pengar hushållen har kvar när hänsyn tagits till både skatt och inflation.

“Det måttet har gått till den högsta nivån som vi någonsin uppmätt i Sverige”, säger SEB privatekonom Américo Fernández till TT.

ANNONS

Får medhåll av riksbankschefen Erik Thedéen

Även riksbankschef Erik Thedéen konstaterar att svenskarnas köpkraft har stärkts jämfört med inflationsåren 2022 och 2023.

ANNONS

“Hushållen har fått en ganska kraftig ökning av sina disponibla inkomster, dessutom har de ju fått en del sänkta skatter”.

En viktig förklaring är att inflationen inte längre äter upp löneökningarna på samma sätt som tidigare.

Riksbankens räntesänkningar har samtidigt lättat trycket på många hushåll med bolån. Då vågar hushållen konsumera mer.

Riksbankschefen Erik Thedéen konstaterar att svenskarnas köpkraft har stärkts jämfört med inflationsåren 2022 och 2023. Foto: Lars Schröder/TT

Nordeas privatekonom Anders Stenkrona beskriver förändringen sedan förra valet som tydlig.

“Folk känner sig nog betydligt rikare än för fyra år sedan”, säger han till TT.

Under perioden med hög inflation föll reallönerna kraftigt. Nu har utvecklingen vänt och lönerna har börjat återhämta den köpkraft som gick förlorad.

Samtidigt har många svenskar ökat sitt sparande och har byggt upp en buffert. Så dyker det upp negativa besked har många hushåll ändå att ta av.

ANNONS

Tveksamma till fler breda ekonomiska stöd

Den förbättrade ekonomin kommer samtidigt som partierna går till val på reformer som ska ge hushållen mer pengar.

Men ekonomerna är tveksamma till om det finns behov av breda ekonomiska stöd.

Fernández betonar att det fortfarande finns hushåll som behöver hjälp, men ser inget generellt behov av stora satsningar.

Om inflationen förblir låg samtidigt som lönerna fortsätter stiga kan hushållens ekonomi dessutom fortsätta förbättras utan nya politiska åtgärder.

“Då kommer hushållen automatiskt känna att de får mer luft under vingarna”, säger Anders Stenkrona.

Läs mer på News55:

Erik Slottner vill höja kapitalgränsen för bostadstillägget

ANNONS

Forskare: Gör slut på pensionen medan du fortfarande är pigg

Miljöpartiet om låg pension: “Inte värdigt i ett rikt land som Sverige”

Socialdemokraterna: “Man ska inte behöva bli fattigpensionär”

Allt fler pensionärer krävs på pengar – missen som kan bli dyr

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

ANNONS
ANNONS