Riksbankschef Erik Thedéen ser en tydlig höjning av bolåneräntorna men undrar varför samma trend inte syns på spar- och transaktionskonton. Samtidigt varnar han för att konflikten i Mellanöstern kan påverka både inflation och räntepolitik.
Thedéen ifrågasätter varför sparräntorna inte följer bolåneräntorna


Monzón
Mest läst i kategorin
Det är inte oväntat att bankerna höjer sina räntor på bolån med rörlig ränta, säger Thedéen. Finansieringen via marknadsräntor har blivit dyrare och kostnaden förs vidare till kunderna, skriver Dagens Nyheter.
“Bankerna följer efter marknadsräntor som stiger eller går ner. Det där följer vi noga och det brukar vara en ganska stark korrelation helt enkelt”, säger han till Nyhetsbyrån TT.
Men samma mönster syns inte när det gäller sparande, menar riksbankschefen. Räntorna på vanliga sparkonton och transaktionskonton ligger kvar på låg nivå, trots att marknadsräntorna stiger.
“Man ställer sig frågan varför bankerna inte samtidigt höjer räntan på spar- och transaktionskonton, för där borde det ju också synas”, säger han.
Konflikten i Mellanöstern påverkar ekonomin
Thedéen varnar också för att kriget i Mellanöstern, som började med USA:s och Israels attacker mot Iran den 28 februari, kan bli både utdraget och omfattande. Detta kan i sin tur påverka priset på olja och bränsle, och därmed inflationen i Sverige.
“Vi måste tyvärr konstatera att krisen fortsätter och att oljepriset är högt”, säger han.
Två veckor tidigare hade Riksbanken beslutat att lämna styrräntan oförändrad på 1,75 procent, med en preliminär signal om nästa höjning först i slutet av 2027.
“Det kommer med nödvändighet att spilla in i de direkta inflationseffekterna, alltså diesel- och bensinpriser och sådana saker”, tillägger Thedéen.

Tre möjliga räntehöjningar i år
På finansmarknaden har Irankriget redan påverkat prissättningen. Enligt Thedéen spekulerar marknaden nu i upp till tre stycken höjningar av styrräntan under året.
Trots oron ser han inga tecken på finansiell kris i Sverige.
“Den stora dramatiken vad gäller finansiella marknader finns på råvaru- och oljemarknaden. Men också på räntemarknaden. Här har det varit väldigt, väldigt stora rörelser. Men det har än så länge inte funnits några tydliga tecken, definitivt inte i Sverige, att det skulle skaka om systemet”, konstaterar han.
Spararna lämnas utanför
Thedéen noterar att frågan om sparräntorna är viktig för den som lever på sitt kapital. Medan bolånekunder märker av kostnadsökningarna, står sparare kvar med låg avkastning på sina pengar.
Han uppmanar bankerna att svara på varför denna obalans kvarstår, en fråga som många svenska hushåll med pensionssparande kan relatera till.
Läs mer på News55:
Därför kan belöning få motsatt effekt: “Rädd för att misslyckas”
Bolåneräntorna rör sig uppåt – experterna: då är det läge att binda
Sveriges klimatpolitik riskerar böter – på 40 miljarder
Professorns råd: Så kan du få tio extra friska år

Monzón
Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

Monzón
Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.









