35 miljoner turister besöker det historiska centrumet i Rom varje år. Numera kostar det dessutom en avgift att komma ner till Fontana di Trevis bassängområde. Men några tunnelbanestationer bort finns ett annat Rom.


Kummel
Pigneto ligger öster om Termini, precis utanför den ring av sevärdheter som styr de flesta besökares rörelser i staden. Kvarteret byggdes ursprungligen för järnvägsarbetare, spårvagnsförare och sophämtare – och har aldrig försökt dölja det.
Husen är funktionella, fasaderna täcks av gatukonst och gatunätet är rakare och bredare än i den krokiga medeltida innerstaden, skriver Romeing.
Tunnelbanans linje C stannar vid Pigneto-stationen, och därifrån tar det ungefär tio minuter att promenera till kvarterets centrum.
Via del Pigneto fungerar som en gågata mellan Via Grosseto och Piazza del Pigneto, med barer, vinbarer och restauranger på rad, skriver Tour Rome.
MISSA INTE: Skärpta krav på kundtjänster – och risk för vite
Gatukonst och Pasolinis kvarter
Längs Via del Pigneto och kringliggande gränder täcker muralmålningar med politiska och kulturella motiv fasad efter fasad.
Regissören och poeten Pier Paolo Pasolini använde kvarteret som kuliss i sin film Accattone, och hans koppling till Pigneto är fortfarande levande – cafét Necci dal 1924 var hans stamhak och är i dag ett centrum för kvarterets film- och konstkrets, skriver The Roman Guy.
Runt Piazza Niccolò Copernico skiftar stämningen mot det mer välbärgade. Tvåfamiljsvillor i art nouveau-stil uppfördes här under mellankrigstiden för järnvägstjänstemän, och trädgårdarna och de höga poppelraderna är välbevarade, skriver Rome Hacks.
MISSA INTE: Ekonomer dömer ut partiernas skattelöften i Almedalen
Hälften av priset – dubbelt så mycket Rom
En middag i Pigneto kostar runt 200 till 350 kronor per person, ungefär hälften av vad som är normalt vid de stora turistmonumenten.
Kvarterets kundkrets är en blandning av studenter från La Sapienza, konstnärer, boende med rötter i Nordafrika och Sydamerika och ett växande antal romare som söker sig hit när de vill äta gott utan att betala turistpris, skriver Superprof.
Läs mer om ekonomi:
Nordnet kniper förstaplatsen – mest lönsamma banken i Sverige
Danmark slopade elskatten – Sverige sänkte med ören
Tre saker du inte bör sälja som pensionär

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.




