Krig och oro i Mellanöstern påverkar inte bara världspolitiken – utan också svenskarnas semesterplaner. Resebolagen ser tydliga förändringar: vissa resmål väljs bort, medan andra ökar i popularitet.


Monzón
Mest läst i kategorin
När omvärlden skakar förändras människors beteenden, inte minst när det gäller resor. Det märks nu tydligt i resebranschen, där flera aktörer rapporterar om ett svalare intresse för Cypern, rapporterar Dagens Nyheter.
Bakgrunden är den senaste tidens händelser i Mellanöstern, bland annat drönarattacker mot en brittisk militärbas på ön.
Ving märker utvecklingen
Hos researrangören Ving har man märkt av utvecklingen.
“Jag ska inte sticka under stol med att det har påverkan på oss, framför allt i början”, säger kommunikationschefen Claes Pellvik.
Även om det gått några veckor sedan händelsen är bokningarna fortfarande lägre än normalt, även om de sakta är på väg upp igen.
Resenärer bokar om – eller väljer annat
Enligt Ving har många resenärer inte ställt in sina resor helt, utan i stället valt att boka om. Antingen skjuter man upp resan, eller väljer ett annat resmål.
“Inledningsvis var bokningstrycket en hel del lägre än normalt, nu ökar bokningarna ju längre tiden går, men är fortsatt en del under normal nivå”, säger Claes Pellvik.
Utvecklingen har också lett till något lägre priser på vissa resor till Cypern.

Spanien och Grekland lockar mer
Samtidigt som vissa destinationer tappar, ökar intresset för andra. Resmål i Spanien och Grekland, liksom Kanarieöarna och Mallorca, har blivit mer attraktiva alternativ.
Även Apollo märker av en viss tveksamhet kring Cypern, enligt pressansvariga Martina Krantz.
“Det är ett ganska litet resmål för oss jämfört med Grekland, men vi ser en viss minskad efterfrågan”, säger hon.
Hos TUI beskriver kommunikationsansvariga Dian Valencia ett liknande mönster.
“Dock är intresset ännu inte lika högt som det brukar vara. Fler svenskar riktar istället blicken mot Spanien och Grekland.”
Resenären får ta eget ansvar
Samtidigt har vissa destinationer i regionen påverkats ännu tydligare. Resor till städer som Dubai och Doha har tillfälligt stoppats av vissa arrangörer, efter att Utrikesdepartementet gått ut med avrådan.
Trots oron betonar resebolagen att de följer myndigheternas rekommendationer noggrant och har löpande kontakt med sina samarbetspartners.
“I slutändan måste man göra en egen värdering om vart man vill åka men vi är trygga med att resorna kommer genomföras som vanligt”, säger Claes Pellvik.
Oron brukar gå över
En viktig sak att ha i åtanke är att möjligheten att få pengarna tillbaka kan vara begränsad. Så länge ingen officiell avrådan finns gäller ordinarie avbokningsregler.
Historiskt har liknande svackor varit tillfälliga. När läget stabiliseras återvänder ofta resenärerna.
Men just nu visar utvecklingen tydligt hur snabbt världsläget kan påverka vardagliga beslut, som var svenskar väljer att tillbringa sin semester.
Läs mer på News55:
Därför kan belöning få motsatt effekt: “Rädd för att misslyckas”
Bolåneräntorna rör sig uppåt – experterna: då är det läge att binda
Sveriges klimatpolitik riskerar böter – på 40 miljarder
Professorns råd: Så kan du få tio extra friska år

Monzón
Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

Monzón
Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.









