Antalet asylsökande fortsätter att falla kraftigt i Sverige. Samtidigt ökar utvisningarna och återvändandet, något migrationsministern kallar ”avgörande förändringar”.


Mest läst i kategorin
Asylinvandringen till Sverige fortsatte att minska kraftigt under 2025 och nådde nivåer som inte setts på flera decennier. Samtidigt ökar både frivilliga återvändanden och brottsutvisningar, enligt nya siffror från Migrationsverket som presenterades på fredagen.
MISSA INTE: Låg inflation öppnar för räntelättnad: ”Större chans att sänka”. News55
Totalt sökte 6 735 personer asyl i Sverige under 2025, en minskning med omkring 30 procent jämfört med året innan då 9 645 personer lämnade in asylansökningar. Det är den lägsta nivån sedan mitten av 1990-talet, och den asylrelaterade invandringen är nu nere på den lägsta nivån sedan 1985, enligt jämförbar statistik.
”Asylinvandringen är rekordlåg, helt i linje med regeringens politik”, säger Johan Forssell (M), på en pressträff, enligt TV4.
Ukrainska flyktingar räknas inte in
Migrationsverket uppger att asylrelaterade uppehållstillstånd endast stod för sex procent av samtliga beviljade tillstånd under året. Prognosen för 2026 är att omkring 5 500 personer kommer att söka asyl i Sverige.
Statistiken omfattar inte personer som beviljats skydd enligt EU:s massflyktsdirektiv, främst ukrainska flyktingar. Mellan januari och november 2025 sökte 8 888 personer skydd inom ramen för direktivet, enligt Migrationsverket.
”Då hade siffrorna varit högre. Men de hade också varit högre de senaste åren. Vi hade fortfarande sett en kraftig minskning, men inte fullt lika stor”, säger Johan Forssell, uppger TV4.
Massflyktsdirektivet gäller till 2027 och de flesta ukrainska flyktingar kom till Sverige redan under 2022 och 2023.
Kraftigt ökat återvändande
Parallellt med minskad asylinvandring ökar återvändandet. Under 2025 återvände 8 312 personer till sina hemländer. Enligt regeringen har det totala återvändandet – både frivilligt och tvångsvis – ökat med omkring 60 procent jämfört med tidigare år.
”Det är särskilt glädjande att det frivilliga ökar. Det är det bästa, mest humana och billigaste”, säger migrationsministern, enligt Expressen.
Även antalet verkställda brottsutvisningar har ökat. Under året steg de med cirka 20 procent.
”Sverige ska få det tuffaste regelverket i hela Norden, till och med strängare än Danmark”, säger Johan Forssell.
Enligt ministern bedömer regeringens utredare att antalet brottsutvisningar på sikt kan öka kraftigt när nya lagändringar träder i kraft.
Kritik mot förslag om permanenta tillstånd
MISSA INTE: Är du över 67? Nu kan din tandvård bli 90 procent billigare. News55
Den minskade asylinvandringen är en central del av Tidöavtalet mellan regeringen och Sverigedemokraterna, där ett ”paradigmskifte” i migrationspolitiken slås fast. Målet är att Sverige inte ska vara mer generöst än EU-rätten och att skydd som huvudregel ska vara tillfälligt.
I höstas föreslog en statlig utredare att permanenta uppehållstillstånd för asylsökande ska kunna återkallas retroaktivt genom ny lagstiftning. Förslaget har mött kritik från flera remissinstanser.
”Vi tittar på remissvaren just nu”, säger Johan Forssell till Expressen och fortsätter:
”Vi tror att de permanenta uppehållstillstånden, som varit i det närmaste kravlösa, har varit skadliga för integrationen”.
LÄS ÄVEN:
Så undviker du kvarskatt på pensionen – men du måste agera nu. News55
Se upp för lånefällan – tusentals kronor dyrare när avdraget slopas. News55
Går du miste om tusentals kronor i onödan? Här får du högst sparränta 2026. News55

Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver. Mer om mig finner ni på www.joakimke.se

Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver. Mer om mig finner ni på www.joakimke.se








