News55

Hårdare lagar ska minska hundattacker

hundattacker
Ökade hundattacker har lett till politisk debatt om förbud mot kamphundar, som ofta är inblandade i incidenterna. (Foto: Getty Images)
Mira Ekberg
Mira Ekberg
Uppdaterad: 14 nov. 2025Publicerad: 15 nov. 2025

Regeringen har lagt fram ett nytt lagförslag för att bättre förhindra hundattacker i Sverige. Förslaget går ut på att ge myndigheter mer makt att ingripa mot hundägare som inte kan kontrollera sina djur.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Regeringen har lämnat propositionen ”Hund under kontroll” till riksdagen, med förslag på ändringar i lagen om tillsyn över hundar och katter.

Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD) säger i ett pressmeddelande: “Den som inte klarar av att kontrollera sin hund ska heller inte ha hund”.

Det rapporterar Aftonbladet.

Fler verktyg för myndigheter

Regeringen vill göra det enklare för länsstyrelser att omedelbart kunna ta hand om farliga hundar. Myndigheterna ska dessutom få rätt att utföra tillsyn i bostäder och andra utrymmen.

Idag saknar polisen befogenhet att besluta om avlivning av husdjur, men det vill regeringen ändra med det nya förslaget.

 De nya reglerna kan börja gälla 1 maj 2026.

ANNONS

Hundattacker och debatten om förbud

ANNONS

Antalet hundattacker som kräver vård har ökat markant i Sverige de senaste åren. Skadorna kan vara allvarliga och inkluderar bland annat avbitna kroppsdelar och brutna revben.

Detta har lett till en debatt om huruvida vissa hundraser, så kallade kamphundar, borde förbjudas för att minska risken för attacker. Både Svenska Kennelklubben och Hundstallet Hundskyddsföreningen ifrågasätter om rasförbud verkligen är rätt väg, skriver Aftonbladet.

Hundstallet Hundskyddsföreningen har tidigare uttryckt stöd för regeringens lagändringar.

”Vi ser möjligheten att lagändringarna både kommer att gynna hundvälfärden och leda till en minskning av allvarliga incidenter i samhället”, skrev de i ett utlåtande i oktober, enligt Aftonbladet.

Hundägarna är problemet

Hundexperten Fredrik Steen påpekar, i en artikel i Aftonbladet, att ökningen av hundattacker delvis beror på fler anmälningar och ökad mediebevakning, samt ett generellt större antal hundar i Sverige. Han menar att problemet handlar mer hundägare än om specifika hundraser:

“Det handlar inte om hunden, det är ägarna till aggressiva hundar som är skitstövlar.”

Läs mer på News55: 5 hundraser för dig som vill ha en lugn hund

ANNONS

Läs mer på News55: Bilden av Sverige förändras i världen: Kanada varnar



Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Mira Ekberg
Mira Ekberg

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

Mira Ekberg
Mira Ekberg

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

ANNONS
ANNONS