News55
onsdag
10 juni

Ivar Kreugers salongsbåt Loris i brand

Loris har drabbats av brand.
Ivar Kreguers välkända motorbåt Loris drabbades av en brand på söndagsmorgonen. (Foto: Kevin Liljegren)
Anders Værnéus
Anders
Værnéus
Uppdaterad: Publicerad:

Tändstickskungen Ivar Kreugers kända salongsbåt Loris började brinna på söndagsmorgonen. Ingen person rapporteras som skadad.

ANNONS

Larmet om branden på den kända salongsbåten Loris kom till Larmvcentralen i Stockholm klockan 09.43 på söndagsmorgonen, rapporterar Aftonbladet.

Loris, som har sin hemmahamn på Heleneborgs Båtklubb i Pålsundet i Stockholm, hade fattat eld i motorrummet med en kraftig rökutveckling som resultat.

Med Loris pendlade Ivar Kreuger snabbt mellan staden och skärgården. (Foto: Anders Værnéus)

Stockholms Brandförsvar var dock snabbt på plats och hade snart branden under kontroll och kunde släcka den.

Egen kaj

Turligt nog ligger Loris vid en egen kaj i den annars så träbåtstäta klubben, vilket gjorde att spridningsrisken till andra båtar inte var så överhängande.

Hur stora skador branden skapade ombord på Loris är ännu inte känt.

Läs mer om Ivar Kreugers salongsbåt här. Dagens PS.

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS