News55
fredag
20 mars

Kvinna påkörd två gånger – 81-årig förare åtalas efter dödsolyckan

Platsen i Gamla stan är kvinnan blev påkörd.
En kvinna miste livet efter att ha blivit påkörd två gånger vid ett övergångsställe i centrala Stockholm. Nu åtalas en 81-årig man. (Foto: Polisen)
Paulina Monzón
Paulina
Monzón
Uppdaterad: 20 mars 2026Publicerad: 20 mars 2026

En kvinna miste livet efter att ha blivit påkörd två gånger vid ett övergångsställe i centrala Stockholm. Nu åtalas en 81-årig man för bland annat grovt vållande till annans död.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Det var i augusti när tragedin inträffade vid Slottsbacken i Gamla stan i Stockholm. Området var fyllt av människor i rörelse när en personbil plötsligt körde in på ett övergångsställe där flera personer befann sig.

Två kvinnor träffades av bilen. Den ena, i 40-årsåldern, avled senare av sina skador. Hennes väninna överlevde men skadades allvarligt. Enligt utredningen blev den avlidna kvinnan påkörd vid två tillfällen.

Föraren, som nu är 81 år, greps direkt på platsen och står nu åtalad för grov vårdslöshet i trafik, vållande till annans död samt vållande till kroppsskada, rapporterar Dagens Nyheter.

MISSA INTE: Nya BankID-krav kan slå mot tusentals pensionärer

Vittnenas chock: ”Det såg ut som att bilen skulle stanna”

Flera personer bevittnade händelsen, däribland den kvinna som skadades. I polisförhör beskriver hon hur situationen snabbt gick från normal till livshotande.

“Det såg ut som att bilen skulle stanna. Sedan var de som om den gasade när vi skulle över, och den fortsatte köra. Jag förstår inte hur personen bakom ratten inte kunde märka det”, säger hon.

ANNONS

Kaotiska räddningsinsatser

ANNONS

Flera vittnen försökte stoppa bilen, och vissa trodde först att det rörde sig om ett avsiktligt dåd.

“Jag tror inte han förstod vad som hände. Vi försökte stoppa bilen. Han stannade, sedan fortsatte han igen”, säger ett vittne.

Efter påkörningen samlades snabbt en stor folkmassa. Enligt vittnesmål hjälptes människor åt att försöka rädda de drabbade. I ett fall lyfte flera personer bilen eftersom en av kvinnorna låg fast under fordonet.

Övergångsstället där olyckan inträffade. Vid tillfället var det grönt blinkande ljus för gångtrafikanter. (Foto: Polisen)

Åklagaren: borde inte ha kört

En central del i åtalet rör mannens hälsotillstånd. Enligt åklagaren hade han sedan tidigare medicinska problem som påverkade hans muskelkontroll i benen.

“Han har sökt vård för det vid flera tillfällen. Jag menar att han då borde ha funderat över om han i det skicket bör köra bil, säger åklagaren Zilla Hirsch.

Enligt utredningen kan dessa besvär ha bidragit till att han trampade på gaspedalen i stället för bromsen.

ANNONS

Förarens förklaring

Den åtalade mannen nekar till brott. I förhör uppger han att han tror att olyckan kan ha orsakats av hans skor.

“De här skorna är rätt så klumpiga, av den anledningen har jag fastnat med dem och kommit åt gasen på något sätt”, säger mannen.

Han beskriver sig själv som en lugn och noggrann förare, men erkänner att han i stunden insåg att han kört på människor. Enligt polisen var han kraftigt chockad efter händelsen och frågade upprepade gånger om de skadades tillstånd.

Rättegången väntas ge svar på hur ansvaret ska bedömas.

Läs mer på News55:

Är den svenska bostadsmarknaden trasig?

Kvinnor lyckas bättre på börsen – trots lägre risk

ANNONS

Här ligger 500 000 djur i frysen – nu är utrymmet slut

Nya BankID-krav kan slå mot tusentals pensionärer

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Paulina Monzón
Paulina
Monzón

Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

Paulina Monzón
Paulina
Monzón

Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

ANNONS
ANNONS