News55
onsdag
9 september

Liberalerna rekordökar – 5,8 procent i senaste mätningen

liberalerna
Simona Mohamsson tar inte ut någon seger i förskott utan menar att det är resultatet på valdagen som räknas. Foto: Claudio Bresciani/TT
Jan Nyman
Jan
Nyman
Uppdaterad: Publicerad:

Liberalerna får 5,8 procent i TV4/Novus senaste mätning – och ligger för första gången under mandatperioden statistiskt säkerställt över riksdagsspärren. Uppgången är den snabbaste Novus har uppmätt för ett parti som legat under spärren så nära ett val.

ANNONS

Med fyra dagar kvar till riksdagsvalet har Liberalerna fått ett kraftigt opinionslyft. Partiet får 5,8 procent i TV4/Novus väljarbarometer, jämfört med 4,3 procent i mätningen som publicerades den 7 september.

Ökningen på 1,5 procentenheter är statistiskt säkerställd. Det är också Liberalernas högsta notering i en Novusmätning sedan augusti 2022.

“Det är bara en mätning, det är valdagen som avgör. Men det är nära nu”, säger partiledaren Simona Mohamsson till TV4 Nyheterna.

MISSA INTE: Pizza Hut i Sverige i konkurs

Liberalerna har nästan tredubblat sitt stöd

Så sent som den 19 augusti fick Liberalerna 1,9 procent. På bara några veckor har det uppmätta stödet därmed blivit drygt tre gånger så stort.

Enligt Novus är det den största procentuella återhämtningen på så kort tid sedan 2006 för ett parti som legat under riksdagsspärren så nära ett val.

“Så här snabb uppgång på kort tid har vi aldrig sett förr. Det är en extrem komprimerad valrörelse i väljarnas ögon. Att L också nästan har tredubblat sitt väljarstöd, det är helt sensationellt”, säger Torbjörn Sjöström, ordförande Novus till TV4 Nyheterna.

ANNONS
liberalerna
Amanda Linds Miljöpartiet får 8,8 procent – den högsta noteringen i en Novus-mätning sedan 2014. Foto: Claudio Bresciani/TT

Partiet hämtar framför allt väljare från Sverigedemokraterna, men också från Moderaterna, enligt Novus.

Trots uppgången vill Simona Mohamsson inte räkna hem någon riksdagsplats.

“Jag vill inte ta ut något i förskott utan det är valdagen som avgör”.

Hon menar att Liberalernas möjligheter att klara spärren också är avgörande för om Tidöpartierna ska kunna fortsätta regera.

“Jag är fortfarande orolig över att vi kan vakna upp efter söndag med en rödgrön regering, men jag känner en medvind för hela vårt lag”.

ANNONS

Fortsatt övertag för oppositionen

Även Miljöpartiet går framåt och får 8,8 procent, den högsta noteringen i Novus sedan september 2014.

ANNONS

Vänsterpartiet backar samtidigt till 7,5 procent. Enligt Novus tappar partiet väljare till Socialdemokraterna, som i sin tur förlorar väljare till Miljöpartiet.

De fyra Tidöpartierna får tillsammans 48,1 procent, medan Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartiet samlar 50,7 procent.

Mätningen visar därmed ett fortsatt övertag för oppositionen, men också att Liberalernas snabba återhämtning har förändrat förutsättningarna inför valspurten.

Källa: TV4/Novus.

Fakta: Väljarbarometern 6–8 september

PartiStödFörändring
Tidöpartierna
Moderaterna16,6 %−1,3
Liberalerna5,8 %+1,5
Kristdemokraterna6,4 %+0,4
Sverigedemokraterna19,3 %−0,4
Tidöpartierna totalt48,1 %+0,2
Oppositionen
Socialdemokraterna26,6 %−0,4
Vänsterpartiet7,5 %−0,3
Miljöpartiet8,8 %+1,0
Centerpartiet7,8 %+0,1
Oppositionen totalt50,7 %+0,4
Övriga1,2 %−0,6

Fältperiod: 6–8 september 2026. Antal intervjuer: 2 292. Osäkra: 0,7 procent. Förändringarna avser föregående mätning.

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Jan Nyman
Jan
Nyman

Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

ANNONS
ANNONS