Att peka ut Stig Engström som Olof Palmers mördare var ett misstag, menar Åklagarmyndigheten. Det går inte att bevisa vem som sköt statsministern.


Mest läst i kategorin
Överåklagare Lennart Guné slår fast att det var fel att peka ut Stig Engström, även kallad ”Skandiamannen”, som Olof Palmes mördare, rapporterar Aftonbladet. Samtidigt ändras den centrala förklaringen till varför förundersökningen ska ligga kvar i byrålådan, enligt SVT.
MISSA INTE: 600 miljarder går upp i rök varje år: “Vår ekonomi läcker”. News55
När Palmeutredningen lades ned i juni 2020 pekade dåvarande chefsåklagaren Krister Petersson ut Stig Engström som misstänkt gärningsman. Den formella motiveringen vilade på att den misstänkte var avliden.
Men efter en ny granskning av materialet landar Lennart Guné i en annan slutsats: det går inte att bevisa vem som sköt statsministern på Sveavägen den 28 februari 1986.
Håller inte för ett utpekande
”Det finns inte i dag några för mig kända omständigheter som har förutsättningar att leda en återupptagen förundersökning till åtal och dom”, säger Lennart Guné enligt Aftonbladet.

Han understryker också att den tidigare linjen om Stig Engström inte håller för ett utpekande.
”Sammantaget är det min bedömning att bevisningen inte är tillräcklig för att ligga till grund för ett utpekande av honom”, säger han, enligt både Aftonbladet och SVT.
Ville använda dna-teknik
Bakgrunden är att det i september i år kom in en begäran om att återuppta förundersökningen. I den hänvisades det till möjligheten att med ny dna-teknik göra nya analyser, bland annat av Olof Palmes rock, uppger Åklagarmyndigheten i ett pressmeddelande.
Men Lennart Guné bedömer att det saknas underlag som kan ta utredningen framåt – och att en återstart inte skulle förändra bevisläget på ett avgörande sätt.
Pekades ut trots bristande teknisk bevisning
Stig Engström var grafisk formgivare och arbetade i Skandiahuset nära mordplatsen. Han hördes tidigt som vittne och kom senare att bli en central figur i teoribildningen, innan han pekades ut 2020.
MISSA INTE: Larmet: Tusentals tar osäkra lån från främlingar – på Facebook. News55
Utpekandet skedde trots att teknisk bevisning saknades, något som även väckte debatt om hur långt rättsväsendet kan gå i att peka ut en avliden person.
Utredningen öppnas inte
Även Olof Palmes familj reagerar på beskedet. Olof Palmes son Mårten Palme säger till SVT att han inte kände till att bevisningen granskats på nytt.
”Jag visste inte att det pågick”, säger han till kanalen.
Åklagarmyndigheten håller presskonferens klockan 14 på torsdagen om ärendet, uppger SVT. Men den nya linjen är redan tydlig: utredningen öppnas inte – och skulden kan inte längre knytas till den man som pekades ut 2020, enligt Lennart Gunés genomgång.
LÄS ÄVEN:
Prognosen: Jobben kommer tillbaka först 2027. News55
90 okända skrev sig på hennes stuga – nu stämmer hon staten. News55
Larmet: Stora hål i kunskapen om våld mot äldre. News55

Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver. Mer om mig finner ni på www.joakimke.se

Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver. Mer om mig finner ni på www.joakimke.se








