Jämställdhetsmyndigheten och Nationella Trafiksäkerhetsförbundet (NTF) samarbetar för att motverka psykisk ohälsa och stillasittande bland äldre kvinnor genom att erbjuda körlektioner.


Mest läst i kategorin
Många kvinnor har genom åren lämnat över bilnyckeln till sina män, vilket i praktiken gjort dem beroende av andras körning. För att ändra på detta erbjuder NTF tre körlektioner och åtta teorilektioner under några veckor. Syftet är inte att ta körkort på nytt, utan att återvinna tryggheten i trafiken.
“Det är inte som att ta ett körkort utan vi gör det här för att lyfta självförtroendet och få kvinnorna att förstå att de faktiskt kan köra bil,” säger Lars Nordquist, verksamhetsansvarig på NTF, för SVT.
Utbildningen är särskilt utformad för pensionerade kvinnor som har körkort, men som på grund av olika omständigheter inte kör bil. Satsningen ska främja kvinnors mobilitet och självständighet.
Kvinnor känner oro inför bilkörningen
I Eskilstuna deltar tio kvinnor i åldrarna 67 till 84 år i utbildningen. Flera av dem har inte suttit bakom ratten på över två decennier.
Anita Rosenberg, 84 år, är den äldsta deltagaren på utbildningen. För SVT berättar hon att hon känner en viss oro inför att köra bil igen: “Det är lite jobbigt faktiskt. Jag är lite ängslig, har blivit på ett helt annat sätt än förr. Förr då var jag inte alls ängslig för att köra bil”.
När hon får frågan om vad hon tycker om trafiksäkerheten för äldre som inte kört på länge, säger hon att det kan vara riskabelt, beroende på hur och långt man kör. Kortare sträckor i stan är inga problem, men att ge sig ut på landsväg eller motorväg känns inte helt säkert.
MISSA INTE: Varför ska äldre pekas ut? Farliga förare finns i alla åldrar
Kvinnor ofta säkrare bilförare
Enligt Nordquist är det ett problem att män i många familjer tar över bilkörningen och därmed passiviserar kvinnorna.
“Kvinnor är generellt sett bättre på att köra bil än vad män är. I min värld behöver man vara trafiksäker och då är kvinnorna, i regel, mycket bättre än vad män är,” säger han till SVT.
Anita känner igen sig i beskrivningen: “Man blir lite bekväm, det är väl oftast att maken gärna kör och då bryr man sig inte om att ta ratten helt enkelt”.
Motverkar isolering och ohälsa bland kvinnorna
Bakom initiativet står Jämställdhetsmyndigheten som finansierar projektet. Målet är att öka friheten för äldre kvinnor, men också att motverka psykisk ohälsa och stillasittande.
Många kvinnor blir annars begränsade till hemmet och har svårt att hälsa på familj och barnbarn eftersom de inte vågar ge sig ut i trafiken.
Kurser i flera städer
Projektet har redan genomförts i Nyköping, Örebro, Linköping och Norrköping där totalt 60 kvinnor deltagit.
SVT har gjort en dokumentär där man får en närmare inblick i kvinnornas resa tillbaka till ratten.
Du hittar dokumentären här.
Läs mer på News55: Larmet: Bilister kör i mörker – utan att veta om det
Se även: Så mycket pengar ska du ha när du dör: “Noll är lagom”

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.








