AI kan förändra arbetsmarknaden i grunden, göra jobb överflödiga – och enligt en svensk professor i värsta fall utvecklas bortom människans kontroll. Nu startar han ett parti med ett enda huvudmål: att bromsa AI-utvecklingen. Samtidigt ser Miljöpartiet en helt annan möjlighet med tekniken – AI kan göra det lättare att införa fyradagarsvecka.


Nyman
“Det är bisarrt”, säger Olle Häggström, professor i matematisk statistik vid Chalmers, till Svenska Dagbladet om att AI enligt honom knappt syns i den svenska valdebatten.
Olle Häggström har nu startat enfrågepartiet Reglera AI. Partiet vill att Sverige ska försöka sätta press på bland annat USA och Kina för att få till en paus i utvecklingen av de mest avancerade AI-systemen.
MISSA INTE: Juholt avslöjar: Därför ljög jag för Löfven, Persson och Sahlin
Fyra partier nämner inte AI
Bakgrunden är hans oro för vad som händer om systemen blir smartare och mer kapabla än människor.
“AI kommer att genomgripande påverka alla sektorer av samhället under närmsta mandatperiod”, säger han till Svenska Dagbladet.
Trots det nämns AI enligt Svenska Dagbladet inte i valprogrammen för S, SD, KD och V.
Stora skillnader mellan partierna
När tidningen frågar samtliga riksdagspartier om deras politik framträder samtidigt stora skillnader – inte minst kring vad som ska hända med jobben.
Socialdemokraternas Ardalan Shekarabi säger att oron redan märks bland väljare. Han pekar ut unga jurister, ekonomer och arkitekter som grupper som möter en tuffare arbetsmarknad.
S vill därför se en jobbomställningsplan med fler yrkesutbildningar, bättre möjligheter att byta bana och traineeprogram för unga akademiker i utsatta yrken.
Miljöpartiet vill införa fyradagars vecka med hjälp av AI
Miljöpartiets Daniel Helldén vill också se en stor satsning på AI-kompetens. Men han pekar samtidigt på en annan möjlig konsekvens av tekniken.
Om AI höjer produktiviteten behöver resultatet inte bara bli färre jobb. Vinsten skulle också kunna tas ut i form av kortare arbetstid.
“Vi anser att vi redan nu kan göra en arbetstidsförkortning, men det kan bli ännu lättare med AI. Vi skulle kunna gå mot fyradagarsvecka”, säger Daniel Helldén till Svenska Dagbladet.

Moderaterna och SD betonar i stället vikten av att Sverige inte halkar efter i AI-utvecklingen. M vill att Sverige ska bli ett av världens tio främsta AI-länder, medan SD efterlyser offensiva satsningar men varnar för överreglering.
Vänsterpartiet vill gå försiktigare fram och efterlyser tydligare regler innan myndigheter pressas att införa AI.
“Spelar roulette med allas vår framtid”
Olle Häggström anser däremot att debatten fortfarande missar den största risken.
Han varnar för att de ledande teknikföretagen utvecklar allt kraftfullare system samtidigt som forskningen om hur AI ska hållas under mänsklig kontroll inte utvecklas lika snabbt.
En AI-katastrof skulle enligt honom kunna inträffa redan under nästa mandatperiod – även om han understryker att den också kan komma senare eller helt avvärjas.
“Det är inte okej att några få teknikföretag i USA spelar rysk roulette med allas vår framtid”
Hur snabbt utvecklingen faktiskt kommer att gå vet inte heller Olle Häggström. Men att det kommer att ske stora förändringar är han övertygad om.
Läs mer på News55:
Liberalerna utan plan B – det här förlorar partiet utanför Riksdagen
Demenssjuk kvinna försvann och tog tåget 40 mil – anhöriga fick inget veta
Gudrun Schyman vet inte vad hon ska rösta på: ”Om jag det visste”
180 stölder i äldreomsorgen – och inget fall som anmäldes
Ta musikpengar från dömda – ge dem till brottsoffer

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.




