Inte sedan 2018 har det gått en hel månad i Sverige utan att någon har skjutits ihjäl.
Men årets januari ser ut att bli en ljuspunkt i den annars så mörka statistiken.
Då har har det inte rapporterats om någon dödsskjutning i svenska medier.


Mest läst i kategorin
Brutala dödsskjutningar var och varannan månad har varit den bistra verkligheten i Sverige sedan flera år tillbaka. Men nu ser det ut som att den utvecklingen kan vara på väg att vända.
Aftonbladet har gått igenom polisens statistik som sträcker sig från 2018 fram till och med december 2025 och där kan man se att januari 2026 sticker ut i den annars mörka statistiken över dödsskjutningar.
MISSA INTE: Läkemedel för miljarder eldas upp – 1 400 ton om året
Sedan 2018 har 382 personer dött i skjutvapenvåld, enligt polisen. Den blodigaste månaden var februari 2025, då 13 personer dödades. Tio av dem dödades i skolskjutningen på Campus Risbergska.
En tydlig minskning
2022 var året med flest dödsskjutningar med 62 stycken. Under både 2024 och 2025 låg antalet dödade i skjutvapenvåld på 44 per år.
Men i januari i år ser det alltså annorlunda ut. I svensk media har det inte rapporterats om någon dödsskjutning under hela månaden, enligt Aftonbladets genomgång.
“Vi har en ganska tydlig minskning av skjutningar de senaste två åren. När vi får betydligt lägre nivåer av skjutningar och dödsskjutningar så ökar chansen att vi får en månad helt utan dödsskjutningar, säger Manne Gerell, kriminolog på Malmö universitet till Aftonbladet.
MISSA INTE: Så sätter du P för bedragaren – experternas råd
Polisens arbete har gett resultat
Han menar att det i viss mån är den nuvarande regeringens och polisens arbete som har gett resultat. Det faktum att man har tagit många av topparna utomlands, tror han också spelar in.
“De har drivit och finansierat många av de konflikter som har rasat i Sverige och många av dem har blivit tagna det senaste året”, säger Manne Gerell till Aftonbladet.
LÄS ÄVEN:
Då är du fattigpensionär: “En tydlig markör”
FI varnar för höga fondavgifter: “Hundratusentals kronor försvinner”
Nu får 500 000 brev från Folkhälsomyndigheten – därför ska du svara

Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver.

Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver.







