Beslut om att ersätta varm mat med färdigrätter sparar miljoner, men riskerar att försämra både näring och livskvalitet för äldre varnar Maria Larsson, SPF Seniorerna, i en debattartikel.


Johansson
Mest läst i kategorin
Allt fler äldre i Sverige får inte längre lagad mat levererad till hemmet via hemtjänsten. I stället hänvisas de till att köpa färdigrätter från butik och värma själva. Enligt en undersökning från Sveriges Radio gäller detta minst 42 kommuner.
MISSA INTE: Nya mobilkrav slår mot äldre – så undviker du att betala för mycket
Förändringen motiveras ofta av ekonomiska skäl. I Hjo kommun väntas beslutet spara omkring två miljoner kronor årligen. Ann-Christin Fredriksson, ordförande i sociala utskottet i Hjo, säger till Sveriges Radio att resurserna behöver prioriteras:
”Vi måste se till att våra undersköterskor och personal i hemtjänsten jobbar med omvårdnadsinsatser”.
“Det är inte gott”
Samtidigt växer kritiken mot utvecklingen. I en debattartikel i Svenska Dagbladet varnar Maria Larsson, SPF Seniorerna, för konsekvenserna. Hon skriver att ”mat är inte bara näring, det är också omsorg” och menar att en varm måltid kan vara dagens höjdpunkt för många äldre. Enligt henne riskerar kvaliteten i äldreomsorgen att urholkas när lagad mat ersätts av färdigrätter.
Även brukare reagerar. Annelie Persson, som har hemtjänst, beskriver situationen som påfrestande: ”Smakmässigt så börjar det ju ta stopp. Det är inte gott”.
Frågan gäller inte bara smak utan också näringsinnehåll. Dietisten Paula Frösell framhåller att färdigrätter kan fungera som ett komplement, men pekar på nackdelar.
”Generellt kan både socker- och saltinnehåll vara ganska högt i färdigrätter”, säger hon, och varnar för negativa hälsoeffekter.
MISSA INTE: Kritiken från PRO: ”Äldreomsorgen glöms bort igen”
En växande konflikt
Maria Larsson och SPF Seniorerna kräver att kommunerna följer Livsmedelsverkets riktlinjer och säkerställer näringsrik och aptitlig mat. Organisationen menar att kortsiktiga besparingar kan leda till ökade kostnader på sikt, exempelvis genom undernäring och ohälsa.
Utvecklingen väntas fortsätta i takt med en åldrande befolkning och pressad kommunekonomi – men frågan om äldres måltider har blivit en växande konflikt i äldreomsorgen.
MER OM HÄLSA:
Forskare: Därför räcker inte åtta timmars sömn längre
Så blev hälsoeffekten 40 år efter Tjernobyl – överraskande insikten
Studie: Injektion kan vända artros på veckor

Johansson
Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver.

Johansson
Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver.








