News55

Framgångsrika regissören död: "Utreds som mord"

mord
Polisen misstänker att regissören Reiner och hans fru kan ha blivit utsatta för mord. Foto: Getty Images
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson
Uppdaterad: 15 dec. 2025Publicerad: 15 dec. 2025

Regissören Rob Reiner, 78, en av Hollywoods mest framgångsrika regissörer, har hittats död i sitt hem. Dödsfallen utreds som mord.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Hollywoodregissören Rob Reiner, 78, och hans hustru Michele Singer Reiner, 69, har hittats döda i sitt hem i Los Angeles.

Rob Reiner har skådespelat i framgångsrika tv-serien New Girl och regisserade några av de största filmerna genom tiderna, som “Stand By Me”, “Sömnlös i Seattle” och “När Harry mötte Sally”.

MISSA INTE: Lena, 66: “Varför straffas jag med skatten på arbete och pension?”

Utreds som mord

Dödsfallen utreds som mord, enligt amerikanska medier. En talesperson för familjen bekräftar dödsfallen och uttrycker familjens sorg.

Det rapporterar bland annat Expressen.

”Det är med djup sorg vi meddelar Michele och Rob Reiners tragiska bortgång. Vi är förkrossade över denna plötsliga förlust och ber om avskildhet under denna otroligt svåra tid”, säger familjens talesperson i ett uttalande till CNN.

ANNONS

Polis larmades till Reiners hus

ANNONS

Det var en familjemedlem som under söndagen besökte parets bostad i området Brentwood och då upptäckte de två döda personerna. Polis och räddningstjänst larmades klockan 15.38 lokal tid. Huset ägs av Rob Reiner och ligger i ett välbärgat område i västra Los Angeles.

Omständigheterna kring dödsfallen är fortfarande oklara. Enligt poliskällor som uttalat sig till flera medier ska paret ha knivskurits, men detta har ännu inte bekräftats officiellt. Los Angeles-polisen har inlett en mordutredning och platsen har spärrats av i väntan på husrannsakningsorder och teknisk undersökning.

Ingen misstänkt för mord

Polisen uppger att man i nuläget inte söker efter någon misstänkt. ”Vi letar inte efter någon som misstänkt eller på något annat sätt i nuläget”, säger biträdande polischef Alan Hamilton vid en presskonferens, enligt CNN. Utredningen beskrivs som ett tidigt skede, och polisen för samtal med familjemedlemmar för att få en bättre bild av situationen.

Läs mer om ekonomi:

Lena, 66: “Varför straffas jag med skatten på arbete och pension?”

Expert svänger: Tycker Sverige ska byta valuta till euro

Staten håvar in 313 miljarder – när dold skatt höjs efter nyår

ANNONS
Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS