Den tidigare M-politikern och borgmästaren Nils Posse döms till tre års fängelse för grov kvinnofridskränkning och grov misshandel. Enligt domen utsatte han sin hustru för våld under flera års tid. Nu har hans porträtt plockats ner från kommunhuset i Växjö.
Växsjös tidigare borgmästare misshandlade sin fru – i åratal


Monzón
Mest läst i kategorin
Nils Posse är en välkänd profil i Växjötrakten, tidigare moderat politiker, borgmästare och stor markägare. Men på onsdagen föll domen som skakat kommunen.
Tingsrätten dömer honom till tre års fängelse efter att han enligt domen misshandlat sin hustru vid 37 tillfällen mellan 2021 och 2025, rapporterar Expressen.
Brotten omfattar bland annat misshandel, ofredande och olaga hot. Han döms också för grov misshandel efter att ha slagit ett glas i kvinnans ansikte.
Domstolen beskriver våldet som återkommande och allvarligt.
”Det är uppenbart att samtliga gärningar har utgjort ett led i en upprepad kränkning av X:s integritet”, skriver rätten.
Kvinnan dokumenterade skadorna
Under flera år samlade kvinnan bevis i hemlighet. Hon fotograferade sina skador, spelade in videoklipp och skrev anteckningar som skickades till närstående och sparades på USB-minnen.
Enligt förundersökningen gjorde hon det för att skydda sig själv om situationen skulle förvärras.
”X började att skriva anteckningar för att ord inte skulle stå mot ord”, står det i utredningen.
Kvinnan berättade också att våldet successivt blivit en del av vardagen och att hon känt sig ekonomiskt beroende av maken.

(Foto: Förundersökningsprotokoll)
”Svårt att värja sig”
Rätten fäster stor vikt vid kvinnans berättelse och den dokumentation som presenterats. Vittnen har också berättat om förändringar hos henne genom åren och om misstänkt våld i relationen.
I domen lyfter tingsrätten särskilt fram att kvinnan haft svårt att försvara sig fysiskt.
”Det är försvårande att Nils Posse begått brott mot X som tagit sig fram med hjälp av gåstavar”, skriver domstolen.
Misshandeln ska bland annat ha bestått av stryptag, sparkar, slag och att han slitit av henne hår.
Porträttet borttaget
Samma dag som domen föll plockades Posses porträtt ner från Växjös kommunhus, där det länge hängt kvar efter hans tid som kommunfullmäktiges ordförande och borgmästare.
”Vi tycker inte att det är värt att ha tavlan med tanke vad som har hänt och vad han är dömd för”, säger kommunchef Catharina Rydberg Lilja till Smålandsposten.
Nils Posse nekar till brott och har överklagat beslutet att hålla honom kvar i häkte tills straffet börjar avtjänas.
Han ska också betala drygt 259 000 kronor i skadestånd till sin hustru.
Läs mer om livet:
Äldreomsorgens behov av utrikesfödda: ”Vi behöver varenda människa”
Forskaren: Många tänker på sex nära livets slut
Så pressar du priset på resan – utan att tumma på toppensemestern
För mycket pengar på sparkontot kan bli svindyr trygghet

Monzón
Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.

Monzón
Paulina Monzón har en gedigen erfarenhet inom svensk journalistik, och har jobbat för både Rapport och Stockholmsnyheterna på SVT Nyheter samt Utrikesdesken på Sveriges Radio. Med erfarenhet av att ha jobbat både som breakingreporter och att göra reportage ute i fält, har Paulina Monzón bemästrat att göra sina artiklar rappa, pedagogiska och aktuella. Hon har alltid läsarupplevelsen och nyttan i fokus.









