De tidigare Beatles-medlemmarna Paul McCartney och Ringo Starr släpper en duett tillsammans för första gången. Något som alla fans världen över ser fram emot.
Beatles-duon släpper en duett: "Den handlar om Ringo"


Nyman
Mest läst i kategorin
Duetten heter ”Home to us” och är med på Paul McCartneys soloalbum ”The boys of Dungeon Lane” som släpps den 29 maj.
Ringo Starr medverkar både som sångare och trummis på låten, som kretsar kring de båda artisternas uppväxt i Liverpool, rapporterar Omni med hänvisning till NME.
MISSA INTE: Rolling Stones släpper ny skiva – Mick Jagger: Intensiva veckor
Fler artister medverkar
“Den här låten är gjord helt och hållet med Ringo i åtanke”, säger Paul McCartney enligt NME.
Chrissie Hynde och Sharleen Spiteri är två andra artister som också sjunger i låten.
Samarbetet mellan Paul McCartney och Ringo Starr markerar ännu ett kapitel i den långa vänskapen mellan de två kvarvarande medlemmarna i The Beatles. Även om de under åren gjort flera gästspel i varandras projekt är det första gången de spelar in en låt tillsammans.
“Speciellt att jobba tillsammans”
Detaljerna kring låten är ännu knapphändiga, men enligt uppgifter ska den ha spelats in under avslappnade former där båda artisterna bidragit både musikaliskt och vokalt.
“Det är alltid speciellt att jobba tillsammans”, har Paul McCartney tidigare sagt om samarbetet med Ringo Starr.
Tydlig koppling till Beatles
För fansen innebär duetten en tydlig koppling till The Beatles arv. Bandet, som även bestod av John Lennon och George Harrison, kom att förändra populärmusiken i grunden under 1960-talet. Både Lennon och Harrison är i dag avlidna, vilket gör samarbeten mellan McCartney och Starr särskilt uppmärksammade.
Intresset inför släppet är stort och många hoppas att ”Home to us” bara är början på fler gemensamma projekt. Samtidigt väntas McCartneys nya album innehålla ytterligare samarbeten och nya låtar som fortsätter att knyta an till hans långa karriär.
Läs mer på om livet:
Allt fler äldre hittar till Youtube – tv-tittandet minskar
John Cleese irriterad – på hotellet i Malmö: “Låst”
Sir David Attenborough fyller 100 år – hyllas i SVT
Antikrundan ger sig ut på turné – här träffar du dem i sommar
Kungens ovanliga regler vid matbordet: “En påse med nummer på”

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.









