321 bostäder drabbades av brand orsakad av levande ljus under 2025, men den verkliga brandrisken i hemmet är en annan.


Kummel
Höstmörker och levande ljus hör ihop. Och med dem en risk som ökar varje höst. Under 2025 registrerades 321 brandskador kopplade till levande ljus i svenska hem, enligt statistik från Svensk Försäkring, skriver Dagensps.
Sju av tio svenskar tror att just ljus är den vanligaste brandorsaken i hemmet. Men det stämmer inte.
Den klart största orsaken till bostadsbränder är glömd mat på spisen, skriver Brandskyddsföreningen. Totalt inträffar 20 000 till 25 000 bostadsbränder i Sverige varje år och runt 100 personer omkommer.
MISSA INTE: Expertens råd inför vintern – så sänker du el- och värmekostnaden
Brand och försäkring
Försäkringsbolaget If uppmanar nu hushållen att göra något enkelt innan hösten tar vid: gå igenom hemmet med telefonen och filma eller fotografera rum för rum.
Inte för att brandrisken ökat – utan för att en brand är kaotisk och det är svårt att i efterhand minnas vad som stod i varje garderob och låda, skriver Nyheter24.
“En brand i hemmet är en omtumlande upplevelse. Förutom allt praktiskt kan det vara tungt att se personliga saker och minnen förstöras. Då är det inte lätt att också försöka minnas vad som fanns i varje garderob, låda och förråd”, säger Sara Aschan, skadechef på If, skriver If/TT.
If kräver varken att kunder sparar kvitton på allt eller dokumenterar hemmet för att få ersättning. Men bilder underlättar processen rejält – och spara dem i molnet, inte bara lokalt på telefonen.
MISSA INTE: Åtta knep mot den läckande kompostpåsen
Fem saker att fotografera
Gå rum för rum med telefonen. Filma översiktsbilder där möbler och föremål syns. Öppna garderober, skåp och lådor. Glöm inte källaren, vinden och förrådet.
Ta närbilder på värdesaker som smycken, konst och elektronik – notera gärna märke och modell. Fotografera kvitton på dyra föremål och eventuella värderingsintyg. Spara allt i en molntjänst.
Har du köpt konst, smycken eller annan elektronik sedan du tecknade hemförsäkringen kan försäkringsbeloppet vara för lågt.
Grundskyddet räcker för de flesta – men den som samlat på sig föremål med höga värden bör kontrollera att beloppet faktiskt täcker vad hen har hemma, skriver Svensk Försäkring.
Läs mer om livet:
Det som naturens skafferi ger – och det som ingen kan prissätta
Östtyskland på riktigt – bortom vad du har sett förut
Söndagssteken som alltid lyckas – fem knep som gör den perfekt

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.




