Många svenskar startar diskmaskinen före läggdags för att spara el. Men det kan bli dyrt på ett helt annat sätt.


Kummel
Två av tre svenskar låter diskmaskinen gå när de sover eller inte är hemma. För tvättmaskinen är siffran 57 procent.
Vanan har ökat i takt med stigande elpriser, men försäkringsbolagen varnar nu för konsekvenserna, skriver Dagens PS.
Frida Berglund, affärsutvecklare på Länsförsäkring Kronoberg, pekar på två risker: brand och vattenskador.
“Att ha hushållsapparater igång under natten ökar risken för både tråkiga och kostsamma skador, vilket eventuella besparingar på elräkningen kanske inte kan motivera”, säger hon.
MISSA INTE: Hantverkare sysslolösa i 40 dagar – får skattepengar för att vänta
Elsäkerhetsverket varnar om diskmaskinen
Även Elsäkerhetsverket uppmanar svenskarna att tänka om. Disk- och tvättmaskiner är kraftfulla apparater med hög belastning och vattenanslutning.
Om ett fel uppstår är det avgörande att någon är hemma och kan reagera direkt. En brand som startar när du sover kan snabbt få stora konsekvenser, skriver Elsäkerhetsverket.
MISSA INTE: Din pension hänger på fem techbolag – så exponerad är du
Fyra av fem sparar ingenting
Dessutom sker mycket av nattdiskandet helt i onödan. Privatekonomen Claes Hemberg påpekar att fyra av fem svenskar har ett rörligt elavtal som baseras på ett snittpris för hela månaden, inte enskilda timmar.
Det betyder att det inte spelar någon roll när på dygnet du förbrukar elen, skriver Villaägarna.
“Att minska förbrukning, släcka lampor och sådant, är inte det som kommer spara de stora pengarna. Det är att flytta förbrukningen till billiga timmar som är alexanderhugget och det har många förstått, men ändå blir det så fel när de här kunderna har fel avtal”, säger han.
Har du timprisavtal och vill fortsätta med nattliga vanor bör du installera brandvarnare nära maskinerna och vattenlarm vid anslutningarna.
Läs mer om ekonomi:
Framtiden för byggbranschen – betong som läker sig själv
Bostadsmarknaden tar fart – Så navigerar du budgivningen
Danske Bank spår två räntehöjningar i höst – så påverkas ditt bolån

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.




