Sedan 2007 har svenska bilägare betalat in miljarder i skatt på trafikförsäkringen. Pengarna skulle finansiera en trafiksäkerhetsreform, men den blev aldrig av.
52 miljarder i skatt på trafikförsäkringen – en reform som inte kom


Mest läst i kategorin
När skatten på trafikförsäkringspremien infördes var löftet tydligt. Pengarna skulle gå tillbaka till bilisterna och belöna dem som körde säkert. Men arton år senare har reformen fortfarande inte genomförts. Det enda som blev verklighet var själva skatten på 32 procent.
Fram till 2025 har den gett statskassan omkring 52 miljarder kronor, skriver Riksförbundet M Sverige.
Enbart under 2024 betalade ägare till trafikförsäkringspliktiga fordon in nästan 2,8 miljarder, enligt regeringens årsredovisning. Ändå nämns intäkten bara på ett enda ställe i hela dokumentet.
“Att slopa trafikförsäkringsskatten är en enkel och viktig åtgärd för att minska kostnaderna för bilister”, säger Heléne Lilja, vd på M Sverige.
MISSA INTE: Lag om kontanter möter skarp kritik – saknar sanktioner
Få alternativ på landsbygden
Skatten är långt ifrån den enda kostnaden som tynger bilägarna. Inflation och svag krona har drivit upp priserna rejält de senaste åren, och till det kommer malusskatt och slopad klimatbilsbonus.
För den som bor utanför städerna finns det sällan några realistiska alternativ. En pensionär i Kalmar län beskrev nyligen hur en resa som tar två timmar med bil skulle kräva åtta timmar med kollektivtrafik, skriver Oskarshamns-Nytt.
Och vilken rabatt äldre får på bussen varierar kraftigt – i vissa län betalar seniorer fullt pris medan andra åker helt gratis, enligt en genomgång från Senioren.
“Skatten måste bort nu. Den har ingen koppling till trafiksäkerhet och slår mest mot dem som inte har några alternativ till bilen”, säger Heléne Lilja.
MISSA INTE: Statistiken för drunkningsolyckor: Äldre män är överrepresenterade
Politiker vill inte röra frågan om trafikförsäkringen
Trots att skatten saknar koppling till sitt ursprungliga syfte verkar ingen politiker vilja ta i den.
Intäkten på nästan tre miljarder per år är uppenbarligen för bekväm att ge upp.
M Sverige uppmanar nu regeringen att avskaffa skatten helt.
Läs mer om ekonomi:
Finfluencers kan få fängelse – nya regler skärper kraven
Brotten i bostadsrättsföreningar – experter kräver skärpta regler
Höga priser hos veterinären – Välj mellan plånbok och husdjur

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.








