850 miljarder dollar ska investeras i AI-datacenter det kommande året – mer än hela Sveriges BNP. Nu skakar tre orosmoln om marknaden och drar med sig svenska sparares teknikfonder.
AI-frossan på börsen – kinesiska chipmaskiner och cirkelflöden


Kummel
ASML, Europas högst värderade börsbolag, föll elva procent på en vecka. Nvidia, Samsung och SK Hynix pressades på bred front.
Bakom nedgången ligger inte en enskild nyhet utan tre samverkande faktorer som tillsammans fått marknaden att tveka, skriver SvD.
“Det här är ett enormt tekniskt genombrott som kommer att innebära stora förändringar i samhället men som samtidigt kan vara väldigt volatilt längs vägen”, säger Esbjörn Lundevall, aktiestrateg på SEB.
De amerikanska AI-jättarna ska bygga datacenter för 850 miljarder dollar under det kommande året. Den summan har femfaldigats på tre år.
MISSA INTE: Ensamhet hos 150 000 äldre: Krav på nationell handlingsplan
Nvidia som bank åt sin egen kund
Wall Street Journal rapporterade att Nvidia överväger att lämna finansiella garantier på 250 miljarder dollar till sin kund OpenAI.
Att en underleverantör i praktiken finansierar sin egen kunds inköp väcker frågor om huruvida investeringarna verkligen bär sig på marknadsmässiga villkor.
“Det här eventuella behovet av en cirkelgång för pengarna är ju i sig ett orosmoment. Marknaden tycker att om investeringarna är så bra, så borde de ju kunna få marknadsmässig finansiering av någon annan”, säger Esbjörn Lundevall.
MISSA INTE: Namn, adress och inkomst – ta bort dina personuppgifter från nätet
Hög risktolerans på AI-börsen
Det tredje orosmolnet kom från Kina. Ett statsunderstött konsortium bestående av Shanghai Yuliangsheng, SiCarrier och Huawei har börjat massproducera avancerade litografimaskiner – den teknik som ASML hittills behärskat nästan ensamt. Fem maskiner planeras i år, tjugo nästa år, skriver Trading-Treff.
“Det som verkligen skrämde här var att det här var en riktigt avancerad maskin som kineserna kunde tillverka”, säger Esbjörn Lundevall.
Den som har teknikfonder i sin premiepension eller på ISK bör vara medveten om att svängningarna kan bli kraftiga åt båda hållen.
“Man måste ha en ganska hög risktolerans om man vill investera i det här området”, säger han.
Läs mer om ekonomi:
Sju dyrköpta ISK-misstag – och ett som kan kosta dig riktigt dyrt
Experten varnar: Två jobb kan sänka din tjänstepension
Bötesfällorna på bilsemestern – detta kan kosta tusenlappar

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.




