Telefonförsäljning kan förbjudas helt i Sverige. Regeringen tillsätter nu en utredning som ska se över om reglerna behöver skärpas eller om säljsamtal till privatpersoner ska stoppas helt. “Vi har jättestora problem med telefonförsäljning i Sverige”, säger civilminister Erik Slottner (KD) till Dagens Nyheter.
All telefonförsäljning kan förbjudas – regeringen utreder


Nyman
Bakgrunden är att allt fler svenskar undviker att svara när okända nummer ringer.
Enligt Konsumentverkets undersökning har andelen personer som låter bli att svara på okända samtal ökat kraftigt. År 2016 uppgav nio procent att de inte svarade, medan motsvarande andel i dag är 60 procent.
MISSA INTE: Pensionsjättar satsade mer än Wallenberg – men får mindre makt
Många svarar inte när sjukvården ringer
Det påverkar inte bara företag, utan även myndigheter och vården.
“Det har blivit svårare för exempelvis myndigheter och hälso- och sjukvården att nå människor eftersom det i dag är väldigt många som inte svarar för man tror att det är en försäljare som ringer”, säger Erik Slottner till Dagens Nyheter.
Två olika alternativ
Utredningen ska ledas av Marcus Isgren, chef för Allmänna reklamationsnämnden, och bygger bland annat på den rapport som Konsumentverket presenterade i fjol.
Där föreslog myndigheten två alternativ: antingen ett totalförbud mot telefonförsäljning eller ett så kallat opt-in-system, där företag bara får ringa personer som i förväg tackat ja till säljsamtal.
Grupperna som är mest utsatta
Konsumentverket pekade samtidigt ut äldre personer, personer med funktionsnedsättning och konsumenter med utländsk bakgrund som särskilt utsatta. Myndighetens undersökning visade också att nio av tio svenskar är negativa till att bli kontaktade av företag som de inte redan är kunder hos.
“Oavsett om man är ung, gammal, man eller kvinna, svenskfödd eller född i ett annat land så är det här ett väldigt stort irritationsmoment. Många människor uppfattar det som ett olustigt och oönskat inslag i vardagen”, säger Erik Slottner.
Regeringen utesluter inte förbud för vissa branscher
Branschen motsätter sig ett förbud och framhåller att telefonförsäljning är en viktig och kostnadseffektiv försäljningskanal, särskilt för mindre företag. Enligt regeringen kommer även de synpunkterna att vägas in under utredningen.
“Branschen är av naturliga skäl väldigt kritisk till ett förbud, och utredaren kommer att föra en dialog med dem. Men politik handlar om att prioritera och avväga olika argument och jag tycker att intressena för enskilda konsumenter som känner sig både lurade och förföljda av telefonförsäljare väger tyngre”, säger Slottner.
Utredningen ska redovisas i januari nästa år. Regeringen utesluter inte heller att ett framtida förbud kan komma att omfatta vissa branscher snarare än all telefonförsäljning.
Läs mer på News55:
Rätt fond kan ge hundratusentals kronor mer i tjänstepension
Tre saker du inte bör sälja som pensionär
Uppgifter: Utredare vill stoppa Pensionsmyndighetens miljardflöde
Länen där bostadspriserna ökar mest – här stiger det kraftigast
Skattesänkningen på pension gynnar främst de rika

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.

Nyman
Jan Nyman har över 30 års erfarenhet av journalistik på en rad redaktioner, mest nämnvärt Aftonbladets webb- och sportredaktion samt tidningen Senioren. Jan Nyman skriver gärna om allt mellan himmel och jord som påverkar läsarna I deras vardag, som privatekonomi och hälsa, men även storpolitik, livsöden och kända namn.




