En öl för 199 kronor har återigen satt ljuset på prissättningen på landets flygplatser – platser där resenärer ofta känner sig utan alternativ.
Betalade 199 kronor för en öl på Arlanda: "Borde skämmas"


Mest läst i kategorin
Det var när Johan Javeus, seniorekonom på SEB (börskurs SEB), för några år sedan köpte en öl och en räkmacka på Landvetter som diskussionen tog fart.
“Kvittot visade att notan landade på 422 kronor, vilket jag tyckte var väldigt dyrt”, säger han till Sveriges Radio. Händelsen blev snabbt viral och fick stor spridning i sociala medier.
MISSA INTE: Bilen som svenskarna överger – är det slutet för den älskade favoriten? News55
Införde prispolicy
Reaktionerna blev så omfattande att även flygplatsägaren Swedavia uppmärksammade saken.
“Är det en helt vanlig flygplatsräkmacka, då kan jag tycka att det är lite dyrt”, säger Karl Eklund, flygplatschef på Arlanda, till Sveriges Radio. Han berättar att diskussionen bidrog till att bolaget införde en prispolicy som ska göra prisnivåerna mer jämförbara med utbudet utanför flygplatserna.
Enligt Karl Eklund handlar arbetet i dag mer om kontinuerliga jämförelser och stickprov än om fasta pristak. Sortimentet har också breddats, där både enklare och mer påkostade alternativ erbjuds för att möta olika resenärers förväntningar.
“Inget val”
Trots det dröjer sig missnöjet kvar. Nyligen väckte en bild på ett 75-centiliters ölglas för 199 kronor starka reaktioner i en Facebookgrupp. Avsändaren, Emil Hansson från Kumla, berättar för Sveriges Radio:
“Jag tycker att det är jävligt dyrt… du har ju inget val när du väl gått igenom säkerhetskontrollen.” Responsen visade att många delar hans upplevelse.
“Skamliga priser när man inte har något val. I så fall att dricka vatten. Swedavia borde skämmas!”, lyder en av kommentarerna.

Inlåsta i ett system
På Arlanda uppger Swedavia att konkurrensen i dag är större än tidigare, vilket enligt dem ska ha bidragit till en mer rimlig prissättning. Men flera resenärer upplever fortfarande att de är “inlåsta” i ett system där priserna styrs av begränsat utbud och praktiska hinder.
“Man är ju fast här på flygplatsen… det utnyttjar de ju verkligen”, säger resenären Lilian Falk till Sveriges Radio.
MISSA INTE: Striden om ”napalmflickan”: Netflixdokumentär pekar ut ny fotograf. News55
Robert Pettersson vid turismforskningsinstitutet ETOUR menar att upplevelsen av pris och värde påverkas av situationen.
“Ett föremål som vi betalar mer för tenderar vi också att värdera högre”, säger han.
Fri konkurrens
Frågan om vad en öl eller räkmacka egentligen ska få kosta fortsätter därmed att återkomma, i takt med att resenärer delar sina upplevelser och flygplatserna arbetar vidare med sina avtalsmodeller. Som Johan Javeus uttrycker det:
“Flygplatser är en plats där konkurrensen inte är helt fri, och då har man kanske ett extra ansvar att se till att priserna upplevs som rättvisa”.
LÄS ÄVEN:
Svenskar flyr Solkusten – Cypern tar över. News55
Nu tvingas fler jobba längre – förväntas öka ännu mer. News55
Nu växer rädslan – fler kan tvångspensioneras i 50-årsåldern. News55

Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver. Mer om mig finner ni på www.joakimke.se

Journalist, kommunikatör och fotograf som gillar bra historier, intressanta vinklar och gamla kameror. Har jobbat med kommunikation sedan 90-talet och blir fortfarande nyfiken varje gång något skaver. Mer om mig finner ni på www.joakimke.se








