Var femte villa i Sverige ägs av personer över 73 år, och inom två decennier lär över 300 000 villor att byta ägare. Men det är inte unga barnfamiljer som ärver.


Kummel
Mest läst i kategorin
Det talas mycket om bostadsbristen. Om hur svårt det är för barnfamiljer att ta sig in på villamarknaden. Men en faktor lyser med sin frånvaro i debatten: demografin.
Mäklarsamfundet har i en ny rapportserie, “Det går i släkten”, kartlagt vad som väntar, och siffrorna är slående. 18 procent av landets småhus, totalt 326 000 villor, bebos av personer som är 73 år eller äldre.
Mäklarsamfundet förklarar att om man utvidgar man till gruppen 50–72 år handlar det om nästan 70 procent av hela beståndet.
De flesta vill bo kvar, men vinstskatt, stelbent kreditprövning och brist på alternativ gör att få flyttar frivilligt. Nästa stora rörelse sker därför först vid generationsskiften.
MISSA INTE: Pensionstipset: Här är bäst månad för att börja ta ut pensionen
Arvtagarna är redan etablerade i egna villor
De som ärver är inte unga trångbodda par. Enligt rapporten är arvtagarna i regel mellan 55 och 70 år, har goda inkomster och bor ofta redan i villa, skriver DN.
De är helt enkelt för gamla för att flytta in i föräldrarnas hus, så majoriteten kommer att sälja.
Utslaget över tid motsvarar det en årlig utbudsökning på cirka 16 300 villor, eller runt 30 procent av en normal försäljningsvolym.
Omfördelningen väntas ta fart mellan 2026 och 2028 och nå sin topp mellan 2034 och 2038.
MISSA INTE: Pensionsexperten: Så får du koll på alla dina pensionspengar
Bygg rätt – inte mer av samma
Mäklarsamfundet menar att det här inte är ett argument mot husbyggande, men det är ett starkt skäl att bygga rätt.
Inte generiska villamattor i perifera lägen, utan istället behövs mindre villor, par- och radhus nära befintliga områden – anpassade efter dagens verklighet med minskat barnafödande och mindre familjer.
Fler äldre skulle också kunna lockas att flytta tidigare om alternativen fanns i närområdet.
Rapporten lyfter även beskattningen. Mer än hälften av värdeökningen i fyrtiotalisternas villor är inflationsdriven, enligt Mäklarsamfundet. Ändå beskattas hela beloppet. Indexering av anskaffningsvärdet vore mer rättvist, menar man.
Läs mer om ekonomi:
Kvinnors pension är 7 100 kronor lägre – så kan du minska gapet
Ändringen av riktåldern – så påverkas din pension
Så påverkas pensionen – av deltidsjobb

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Kummel
Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.









