News55
fredag
17 april

Därför bromsar konsumtionen in – trots skatteåterbäringen

skatteåterbäringen
Det är fortsatt tufft för hushållen, trots skatteåterbäringen. Foto: Anders Wiklund/TT
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson
Uppdaterad: 15 apr. 2026Publicerad: 15 apr. 2026

Allt fler svenskar väljer att spara sin skatteåterbäring i stället för att konsumera. Det märks tydligt i en ny undersökning – och kan få konsekvenser för ekonomin.

ANNONS

Mest läst i kategorin

”Svenskarnas vilja att konsumera sin skatteåterbäring har minskat i år. Sverige befinner sig alltjämt i en ihållande lågkonjunktur och hushållen vill spara och investera för att möta en osäker framtid”, säger Anders Stenkrona, privatekonom på Nordea, i en intervju med Placera.

Undersökningen, som är gjord av Nordea/Verian, visar att 74 procent av svenskarna får tillbaka pengar på skatten. Men hur pengarna används har förändrats tydligt jämfört med tidigare år.

MISSA INTE: Efter 135 år – anrika kaffe-rosteriet lägger ner verksamheten

Sparande vanligast med skatteåterbäringen

Det vanligaste är nu att lägga undan pengarna.

32 procent uppger att de sparar eller investerar sin skatteåterbäring.

Särskilt tydlig är utvecklingen bland yngre. I åldersgruppen 18–29 år svarar hela 50 procent att de planerar att spara eller investera pengarna, en tydlig ökning från 39 procent året innan.

Samtidigt minskar andelen som använder pengarna till löpande utgifter. Endast 11 procent planerar att lägga återbäringen i hushållsbudgeten, jämfört med 18 procent året före.

ANNONS
ANNONS

Nöjen får stå tillbaka

Det är också färre som använder återbäringen till konsumtion i form av nöjen.

Bara 6 procent planerar att lägga pengarna på sådant, enligt undersökningen.

Det är en tydlig nedgång från tidigare år och visar hur hushållen prioriterar om i ett mer osäkert ekonomiskt läge.

Bakgrunden är, enligt undersökningen, flera år av ekonomisk osäkerhet som påverkat hushållens beteende.

Tecken på försiktigare hushåll

Sammantaget pekar siffrorna på att svenska hushåll blivit mer försiktiga.

I stället för att använda skatteåterbäringen till konsumtion väljer fler att stärka sin ekonomi genom sparande.

ANNONS

Det innebär att pengarna i mindre utsträckning går tillbaka in i ekonomin direkt – något som bidrar till att konsumtionen hålls tillbaka.

Läs mer om ekonomi:

Efter 135 år – anrika kaffe-rosteriet lägger ner verksamheten

Bolån och pension i samma bank kostar tusenlappar – varje månad

Bankerna stressar unga om pension – experten: “Onödigt”

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo
Göransson

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
ANNONS